Nasıl Bir Dünyada Yaşamayı Hayal Edersiniz?

 Nasıl Bir Dünyada Yaşamayı Hayal Edersiniz?


İçinde yaşadığımız dünya ve dünyanın güzellikleri  tüm canlılara yetecek kadar bereketlidir. Dünyayı kirleten, dünyayı hunharca kullanan biz insanlar ona her geçen gün zarar vermeye devam etmekteyiz. Doğayı, havayı, suyu kirleten insanlar günü geldiğinde paranın yenilemeyecek bir şey olduğunu anlayacaktır. Nasıl bir dünyada yaşamak isterdim soruna gelince ise şunları söyleyebilirim: İnsanların birbirine karşı ön yargılı olmadığı, hoşgörülü olduğu bir dünyada yaşamayı hayal ederdim.

 Irk ayrımının yapılmadığı, insana insan olduğu değer verildiği ve tüm canlıların değer gördüğü bir dünyada olmayı arzulardım. Dünya ülkelerinin barış içinde yaşadığı, insanlarının kardeşçe duygular içinde olduğu, birlik beraberliğin, saygının ve sevginin çok olduğu yerde yaşamak benim hayallerim arasındadır. Kimsenin kimseye üstünlük taslamadığı, kibrin olmadığı bir dünya daha güzel bir dünya olurdu. Doğanın korunduğu, hayvanlara eziyet edilmediği, insanların kendine yeteni alıp fazlasını almadığı bir dünyada yaşamak isterdim.

 İnsanların çocukluğundaki gibi masum kalabildiği, öfkenin yerini sakinliğin ve huzurun aldığı , umutsuzluğun yerini her daim umut olduğu, insanların ufak bir zorluk karşısında hemen yenik düşmediği bir yerde yaşamayı hayal ederdim. İnsanların birbirinin arkasından konuşmadığı, herkesin olduğu gibi ya da göründüğü gibi olduğu, yalanın olmadığı, rüşvetin olmadığı, insan haklarının ve adaletin olduğu bir dünyada yaşamayı hayal ederdim. Yüzlerde aydınlık bakışlar olsun isterdim. Hiç kimsenin özellikle de çocukların açlıktan ölmediği bir dünyada yaşamak isterdim. 


Savaşların olmadığı, bombaların değil de  çocuk cıvıltılarının dünyayı etkisi altına aldığı bir yerde yaşamak isterdim. İnsanlarının merhametli olduğu , düşmanlığın yerine dostluğun baki kaldığı bir dünyada çocukluğumu doya doya yaşamak isterdim. Herkesin mutlu olmasını isterdim. Çocukların anne ve babasının yanında olduğu, ailelerin çocuklarını koşulsuz  sevdiği ve hiçbir çocuğun sevgi denen o güzel ve muhteşem duygudan yoksun kalmadığı bir dünyada yaşamak benim en büyük hayallerim arasındadır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme