“Ağanın Alnı Terlemedikçe Irgatın Burnu Kanamaz.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

 “Ağanın Alnı Terlemedikçe Irgatın Burnu Kanamaz.” Atasözü İle İlgili Kompozisyon Örneği

 Bir yerde yönetici işini düzenli bir şekilde yapmadığı zaman, iyi bir şekilde çalışmadığı zaman o yöneticinin yanındaki elemanı da yöneticisini örnek alır ve o da çalışmaz, tembel olur. Böyle olduğu zaman çalışmayan yönetici de fayda sağlamaz, elemanı da o işten bir verim alamaz. 

Yanımızdaki kişiyi çalışmaya yöneltmek ve ondan iş isteyebilmek için biz de çalışmalı ve ona iyi örnek olmalıyız. Bu atasözü ile ilgili şu örnek de güzeldir:  Ev hanımı olan anne çocuğuna kitap okuma alışkanlığı konusunda iyi bir örnek olmadığı zaman o ev hanımının yanında olan evladı da kitap okuma alışkanlığı kazanmaz ve bu durumda hem anne hem de çocuk kendini geliştirmemiş olur. İşte buradan da çıkarılacak sonuç şudur: Başta olan kişi her kim olursa olsun o kişi çalışkan olmalı, üretken olmalı ve yanında çalıştırdığı kişilere, ailesine örnek olmalıdır.

 Böyle yapıldığı zaman herkes kazanç sağlar ve tembel olan kimse kalmaz. Ağanın da alnı terlemelidir ki ırgatın burnu kanasın. Yani herkes işine baksın ve işini en iyi şekilde yapsın ve iyi örnekler ortaya çıksın.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme