Demokrasi Uğruna, Vatan Uğruna Konulu Bir Kompozisyon

 Demokrasi Uğruna, Vatan Uğruna Konulu Bir Kompozisyon
Vatan toprakları  özgür olduğu zaman o vatan üzerinde yaşayan insanlar da özgür olur ve bir başka milletin egemenliği altında olmadığı için, sömürülmediği için o millet bağımsızlığı için sonuna kadar mücadele der. Tıpkı bizim ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti gibi. Vatan uğruna her şey feda edilir. Yeter ki vatan toprakları elden gitmesin, yeter ki ana dilimiz sönmesin, kültürümüz, gelenek ve göreneklerimiz yozlaştırılmasın ve benliğimiz yok olmasın. Milletimizin kahraman evlatları vatan uğruna canlarını teslim etmişlerdir.

 Vatan uğruna evdeki yeni doğan bebeğini  yetim bırakanından tutun da evinde yiyeceği bir kuru ekmeği olmadan sınırda çarpışanından kadar tüm vatan evlatları toprağına canına vermiş, şehitlik mertebesine yükselmişlerdir bu vatanın kahraman canları, adına destanlar yazdığımız güzel yiğitleri, yürekli kahramanları. Vatan ve demokrasi uğruna elimizden gelen her türlü fedakarlığı yapmalıyız. Demokrasi, dünyadaki tüm üye veya yurttaşların, organizasyon veya  devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir tür yönetim biçimidir. Baskıların ve zorbalıkların olduğu yerde demokrasi gelişmez. Bir ülkeyi yönetenler çoğunluğun  kararı ile belirlenmeli azınlığın da hakkı gözetmeli ve bunun için de seçim yolu ile millet istediğini başa getirir, istediğini isten baştan aşağıya geri indirebilir. 

Demokrasinin olduğu yerde insan hakları temel  hak ve özgürlükleri güvencede olur. Demokrasinin olduğu yerde hukukun üstünlüğü vardır. Onun için ilk önceliğimiz demokrasiye sahip olmaktır. Demokrasi uğruna ve vatan uğruna mücadelemiz olmalıdır. Onun için de biz gençlerin çok çalışmaya ihtiyacı vardır. Çalıştığımız zaman bağımsız oluruz, çalıştığımı zaman vatanımız bizim olmaya devam eder. Yeter ki vatan ve demokrasi uğruna ilim yolunda yürümeliyiz, ilimi kendimize rehberlik edinmeliyiz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme