“En İyi Kitapların Okunması, Geçmiş Yüzyılların En Büyük İnsanlarıyla Sohbet Etmek Gibidir.” Konulu Kompozisyon

“En İyi Kitapların Okunması, Geçmiş Yüzyılların En Büyük İnsanlarıyla Sohbet Etmek Gibidir." Konulu Kompozisyon
Günlük iş temposu içinde çoğu zaman kitap okumaya zaman ayıramıyoruz gibi bahanelerle bir süre sonra kitap okuma alışkanlığını tamamen bırakmaya başlarız ve bu alışkanlık zamanla yok olur. Oysa kitap okumaya mutlaka vaktimiz vardır ama biz o vakti haz aldığımız şeyler için harcıyoruzdur. Kitap okumak insanı yormaz aksine kitap okumak insanı iyileştirir ve geçmiş zamana götürür.

En iyi kitapların okunması, geçmiş yüzyılların en büyük insanları ile konuşmak gibidir sözü ile anlatılmak istenen kitap okumak  kişiye o kitabın yazarı ile konuşuyor gibi bir his verir. Ayrıca geçmiş yıllarda yaşanmış olayları kitap okuyarak yaşıyormuş gibi hissederiz. O günlere gider ve o günlerin  ana kahramanları ile, yardımcı kahramanları ile ve kişileri ile o zamanlarda yaşanmış olayları konuşuruz ve bir tür kendimizde o zamana gitmiş oluruz. O yıllardaki büyük insanlar ile sohbet etmek, onların nasıl başarılı olduğunu kendi ağızlarından duymak, onlarla sohbet etmek gibi güzel duygular  okumak sayesinde gelişir. O yüzyılların en başarılı insanları ile bir arada olmak, canlandırma yapmak, empati kurmak kişinin hayal gücünü geliştirir ve beyin içinde küçük bir  gezinti  de okumak sayesinde sağlanmış olur. İnsan okuduğu zaman daha yaratıcı olur, beyin daha iyi çalışır ve  ve  daha bir çok fayda sağlar.

İşte tüm bunlardan dolayı kitap okumayı yaşam alışkanlığı haline getirmeliyiz. Geçmiş yüzyıldaki olayları daha iyi anlamak için, kelime hazinemizi geliştirmek için, hafızamızı güçlendirmek için, o dönemde yaşamış insanların nasıl bir yaşam biçimine sahip olduğunu öğrenmek için, tarihi bilmek için okumak ve öğrenmek gerekir.


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme