İnsanı İnsan Yapan Nitelikleri Açıklayınız.

 İnsanı İnsan Yapan Nitelikleri Açıklayınız.
İnsanı insan yapan belli başlı özellikler vardır. İnsan bu özelliklere sahip olduğu zaman daha yapıcı, daha güzel ve daha anlayışlı biri olur. İnsanı yapan belli başlı erdemler ya da özellikler şunlardır:

* İnsan aklı olan bir varlıktır. Aklı sayesinde diğer canlılardan daha üstün ve daha bilgilidir. Aklı sayesinde  başına gelebilecek tehlikeleri önleyebilir ya da bu bunlarla baş edebilir. Aklını iyi kullanmadığı zaman ise başına her türlü olumsuz olaylar da gelebilir.

* Mutlu ya da mutsuz olmak: İnsan yaşadığı olayların sonucunda mutlu ya da mutsuz olur.

* İnsan iradesi olan bir varlıktır. İradesi sayesinde doğru ve yanlışın ne olduğunun bilincindedir. Bunun için de iradesi ile kendini doğru yola da götürebilir. Yanlış bir düşünce  ve yanlış bir irade ile de başına olmadık dertler açabilir.

*İnsanı insan yapan bir diğer özellik ise vicdandır. Vicdanı olan insan her türlü haksızlığa dur demeyi bilir ve doğru ve adil olanın yanında yer alır.

* İnsan ahlak çerçevesinde belli şeyleri yapan bir varlık olmalıdır. Her ülkenin kendine göre ahlaki değerleri vardır bu durum ülkeden ülkeye değişir ama ortak olan bazı şeyler de vardırki onlar şunlardır: Mesala her ülkede yalan söylemek, hırsızlık yapmak, adil olmamak, canlılara zarar vermek yanlıştır ve bunlarda genel bir ahlak anlayışının insanlarda var olduğunun göstergesidir.

* İnsan empati kurabilen bir canlıdır. Empati kurmak insana zamanla öğretilir. Empati kurmayı öğrenmiş ve bunu yaşamına dökmüş insanlar toplumdaki olaylara daha duyarlı olan kimselerdir.

* Eleştirel düşünme, sorgulama yetisine sahip bir canlıdır.

* Acı duyan, acıyı hissedebilen bir canlıdır.

* Ön yargılı olmamak insanı insan yapar.

*Ben değil biz anlayışı içinde hareket etmek insanı insan yapan özelliktir.

* Kendisine yapılan kötülüklere karşı kin duymadan affetmeyi bien kişi insanı insan yapar.

* Evrensel düşünmek kişiyi insan yapar.

*Hoşgörülü olmak insanı insan yapan özelliktir.

*Okuyan, araştıran, içinde yaşadığı doğaya zarar vermeyen kişi tam bir insandır.

*Farklı düşüncelere saygı duymak insanı insan yapar.

* Yurtta barış dünyada barışı savunmak insanı insan yapan özelliklerdir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme