“Çok Söz Yalansız, Çok Para Haramsız Olmaz.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Çok Söz Yalansız, Çok Para Haramsız Olmaz.” Sözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.
Çok konuşmak bir olayı bir zaman sonra abartılı hale getirmeye başlar. İnsan çok konuştuğu zaman onun içine yalanlar da girmeye başlar ve olmamış bir şeyi, yaşanmamış bir olayı, söylenmemiş bir sözü ha bire konuşmaya, anlatmaya başlarız. Anlattığımız şeyin içine yalan girmeye başlayınca orada konuşmanın da bir anlamı olmaz. Onun için toplum içinde hal ve hareketlerimize  dikkat etmeliyiz. Bir olayı nasıl şekilde anlatmak gerekiyorsa o şekilde anlatmalıyız. 

Kendi kafamızdan yeni laflar uydurmamalıyız ve insanları da kendi kafamızdaki abartılara  inandırmaya çalışmamalıyız. Özelliklede bizim gibi toplumlarda bir olayı gereğinden fazla abartılarak anlatılır ve bunu yapmaktan da zevk alınır.  Çok söz yalanlı olur çok malın içine de haram girmiştir. Bir insan bir gecede ya da bir yılda bir anda milyon dolarlık olamaz. Kendi alın teri ile çalışan bir insan hemen zengin olamaz. Çok zengin olanların malında da muhtemelen faiz vardır, haram vardır kısacası karışık işler vardır. Çok para haramsız olmadığı için kazancımız helal olmalıdır.  Çok ve gereksiz konuşan kimse bir zaman sonra  yalan da  söylemeye başlar. 

Gereğinden fazla servete sahip olan kimse de başkasının hakkını yer. Böyle olmaması için ilk olarak az konuşmalıyız, işimize haram bulaştırmamalıyız ve işlerimizde dürüst ve güvenilir insan olmalıyız.  Yalan ve haksız kazanç erdemli insanların yapmayacağı şeylerdir, bu gibi olumsuz şeylerden kaçınmalı, kendimizi ve ailemizi de bu durumlara hiç bulaştırmamalıyız.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme