Günümüzde Komşuluk İlişkileri Konulu Kompozisyon Yazınız.

 Günümüzde Komşuluk İlişkileri Konulu Kompozisyon Yazınız.


Komşuluk ilişkilerinin sevgi, saygı ve güven bağı ile bağlı olması gerekir. İnsan sosyal bir varlık olduğu için komşuları ile konuşmak, dertleşmek ister. İyi komşu insana güven verir, insan ilişkilerinin daha iyi olmasını sağlar. Kötü komşu ise başa türlü belalar açabilir. Komşuluk ilişkilerinin günümüzdeki durumuna göz atacak olursak şunları söyleyebiliriz:

Mahalle kültürü artık azaldığı için günümüzde komşuluk ilişkileri de sınırlı olmaya başlamıştır. Komşu komşunun külüne muhtaçtır  atasözünün de yeni komşuluk ilişkilerinde artık bir anlamı kalmamaya başlamıştır.  Göç hareketleri, kentleşme, büyük kentlerin değişen mimari yapısı mahalle kültürü ile  komşuluk ilişkileri kökten değişti. Günümüzdeki komşuluk ilişkilerinde samimiyet yoktur. İnsanlar biz anlayışı ile değil ben anlayışı ile yaşamaya başlamışlar ve bu durum da insanların arasını iyice soğutmaya başlamıştır.

 Günümüz komşuluk ilişkilerinde büyük şehirlerde insanlar apartmanlarda oturduğu için kimse kimseyi fazla tanımak istemiyor çünkü en büyük kötülük insana bazen en yakın komşularından gelmeye başlamıştır günümüzde. Kimi yaşanan kötü deneyimlerden sonra komşuluk ilişkileri de kurulmamaya başlanmıştır. Çünkü eski ki komşuluk kültürü ne yazık ki kalmamıştır. Geleneksel komşuluk yaşamında mahallede komşular birbirlerini tanıyor, yardımlaşıyor, çocuklar sokak veya boş arazilerde birlikte oynuyor ve insanlar birbirlerine güveniyordu. Bu komşuluklarda sevgi, saygı ve hoşgörü kültürü hakimdi. Özellikle dini bayramlar hep bir arada coşku içerisinde kutlanırdı. Zor günlerde komşular birbirine yardım eder, mutu günlerde de herkes birbirinin mutluluğuna sevinirdi.

Günümüzde ise bu güzellikler azalmaya başladı ve insanlar birbirine güvenmemeye, birbirinden kuşku duymaya başladı. Komşular arasında en ufak çıkan sorun hemen şiddete dönüşebilmekte ve kimsenin kimseye tahammülü kalmamaktadır günümüzde. Yardımlaşma, dayanışma gibi duygular kalmamıştır.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme