“Deprem Kader Değildir.” Konulu Kompozisyon Yazınız.

 “Deprem Kader Değildir.”  Konulu Kompozisyon Yazınız.


“Felaketler doğal değildir, insan kararlarıyla zaman ve mekan içinde inşa edilirler.”

“ Depremler insanları öldürmez, ancak gevşek standartlar, kötü inşa edilmiş, bakımı ve denetimi kötü binalar ve zayıf yönetim öldürür.” Bu sözler Dr. Marcelo Lagos’a ait. Lagos ülkemizde olan depremler için şunu  söylemektedir: Türkiye’deki   devasa maddi hasar, bizi felaketin temel sebepleri hakkında düşünmeye sevk etti. Bunlar çoğunlukla tarihle, güç dağılımı ile ideolojiyle ve bunların kalkınma sürecindeki risk ve afet yaratan rolleriyle ilgilidir. 


Depremler doğal olarak gerçekleşen durumlardır. İnsanlar deprem yüzünden değil, binaların enkazında oldukları için ölüyorlar. Bunun suçlusu ise o binayı yapan, o binaya onay veren herkestir. Şili de bizim ülkemiz gibi aynı gelişmişlikte olan ülkedir ama orada yüksek dayanıklı, çelikle desteklenmiş binalar vardır ve onun içinde insanlar enkaz altında kalmamaktadır. Onlar yapıyor biz bunu yapamıyorsak bu durum kader değil ihmallik, cahillik, bilime inanmamaktır. Depremler ilahi ikaz değildir. En çok fayın geçtiği yerler en çok günahın olduğu yerlerdir diyen zihniyet ne yazık ki bunu din ile ilişkilendirmektedir. Oysa Kabe’de bile defalarca deprem olmuştur. Kudüs’te deprem yüzünden Kubbetüs Sahra’nın duvarları yıkılmıştır. Peygamber Efendimiz döneminde, üzerinde Peygamber varken Uhud ve Hira Dağlarında deprem olmuştur. Yani bu da demek oluyor ki en çok deprem üreten yerler en çok günah işlenen yerler değil, fay hatları üzerindeki yerlerdir. Doğal afetler için tedbirli olmak gerekir.


 Depreme dayanıklı evler yapmayan kimseler cinayet işlemiştir aslında. Binlerce masum insanın canına kıymış, binlerce insanın hayat hikayesini ve hayallerini yerle bir etmiştir ne yazık ki.  Deprem anında onca çocuk çığlıklarını daima hatırlayacağız ve buna sebep olanları da asla affetmeyeceğiz. Bir müteahhit stajik projelere uymuyorsa, malzeme çalıyorsa katildir. Bir kişi bir iş için gerekli yeteneğe sahip değilse liyakatsizdir ve o makamdan kaynaklanana tüm hataların sebebidir. Yüzyıllardır ülkemizdeki her deprem için “küçük kıyamet” denilir. Ama Hz Muhammed’e göre kıyamet “Emanet kaybedildiği zaman, yani işler ehli olmayana verildiği zaman kıyameti bekle.” Demiştir. 


Afetler sonucu zarar görmek ve ölmek kader değildir, tercihtir. Çözümü ise bilim yolunda gitmek, bilimi takip etmek ve hırsızlıktan uzak durmaktır. Her insanda iş ahlakı olmalıdır, dürüst ve güvenilir insanlar işe alınmalıdır. Hak edene hakkı teslim edilmelidir. Bunlar olduğu zaman dünyamız daha güzel bir dünya olur ve insanlar depremden dolayı ölmezler.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme