“Deprem Öldürmez, Bina Öldürür.” Sözünden Yola Çıkarak Asıl Suçlunun Çürük Binalar Yapanlar Olduğu İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 “Deprem Öldürmez, Bina Öldürür.” Sözünden Yola Çıkarak Asıl Suçlunun Çürük Binalar Yapanlar Olduğu İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Ülkemizde yakın bir zamanda meydana gelen kayıtlara “Asrın Felaketi” olarak geçmiş olan büyük depremden birçok ilimiz etkilenmiştir. Yaklaşık 7 ve 7’nin üzerinde olan bu şiddetli depremde ne yazık ki elli bini geçkin insanımız hayatını kaybetmiş, yüzbinlerce insanımız da yaralanmıştır. Her birinin hayalleri, umutları, geleceği bu deprem yüzünden yerle yeksan olmuştur. Aslında suç depremin değildir. Çünkü deprem doğal bir felakettir ve ülkemiz de deprem ülkesi olduğu için önceden depreme karşı önlem alınması ve temeli sağlam binalar yapılması gerekirdi.


 Oysa zamanında temeli sağlam binalar yapılmadığı için, iş ehli olanlara verilmediği için yüzbinlerce ev yıkılmış ve insanlarımızı öldüren ise deprem değil enkazlar olmuştur. İş eğer ki ehline verilmiş olsaydı, temeli sağlam binalar yapılmış olsaydı bugün elli bini geçkin insanımız yaşıyor oluyordu ve bu kadar çok acı çekmek zorunda kalmazdık. Acı çekiyoruz çünkü o deprem anında çekilmiş ses kayıtlarındaki küçücük çocukların çığlıklarını, yetişkin insanların korku ve panik dolu bağırışlarını asla unutmayacağız. Onları daima hatırlayacağız. Çünkü hayatını kaybeden her bir insan bizim canımızdı, bizden biriydi. Çünkü her biri bizim gibi insandı. Elbette işini ehli ile yapan ,çok sağlam binalar yapmış olup bir kişinin bile burnu kanamadığı binalar da oldu.  


Bundan yola çıkarak şu örneği verebilirim. Hatay’ın can kaybı olmayan ilçesi Erzin’in belediye başkanı olan Ökkeş Elmasoğlu şunları söylemiştir o günler: “ Kaçak yapıya müsaade etmedim. Bazen de kızdılar bana. ”Memlekette tek doğru adam sen misin” dediler. Bir çok kişiyle kötü oldum. Depremden üç gün önce bir  vatandaş selamımı almadı.” Gördüğünüz gibi işini ehli ile yapan insanlar da olmuştur ama bunun sayısı ne yazık ki çok ama çok azdır. Deprem öldürmez bina öldürür. O binaları yapan, iş ahlakına sahip olmayan sorumsuz mühendisler, müteahhitler onlara onay veren yetkililer ölen her bir insanın canından sorumludurlar ve büyük vebal almışlardır.


 Giden asla gelmeyecektir ama en azından ölen insanların hakkı da yerde kalmamalıdır. İşini hakkı ile yapmayan kimselere en ağız cezalar verilmeli ve daha bilinçli , dürüst insanlar iş yapmalıdır. Bugün Şili’de, Japonya’da da çok büyük depremler oluyor ama kimsenin burnu bile kanamıyor. Çünkü temeli sağlam binalar yapmışlardır ve depreme karşı her türlü önlemi almışlar, işini ehli olanlar adam gibi binalar yapmışlardır. 


Bizler de o ülkeleri kendimize örnek almalıyız ve güzel ahlaklı , çalışkan ve vatansever insanlar yetiştirmeliyiz. İş işten geçtikten sonra değil iş işten geçmeden önce önlem almalıyız. 1999 depreminden ders alsaydık bu bugünlere gelmezdik ve bir tek insanımız bile hayatını kaybetmemiş olurdu. Bundan sonraki yıllarda daha bilinçli olunur ve daha sorumluluk sahibi olunur inşallah. Hayatını kaybeden her bir canın mekanı cennet olsun.  O canların gitmesine neden olanlara da en ağır cezalar verilerek bir daha bu insanlara asla iş verilmesin.

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme