Tarık Uslu Sözleri

 Tarık Uslu Sözleri


Tarık Uslu, 1974 yılında Adapazarı'nda  dünyaya gelmiştir. Milli eğitim hayatı lise son sınıfa kadar sürmüştür. Bütün bu süre içerisinde okumak ve yazmaktan daha önemli bir şey öğrenmediğini söyler. Tarık Uslu, lise yıllarında Zafer dergisinin yazı işlerinde çalışmaya başlamış ve uzun yıllar derginin müdürlüğünü yapmıştır. Hem kendi ismi olan (Özkan Öze) hem de Tarık Uslu ismi ile pek çok kitabı yayınlanan yazar yazı çalışmalarını sürdürmeye devam etmektedir.


Tarık Uslu sözleri şunlardır:

"Özel biri olmak istiyorsan, kendin olmalısın çaylak. Bu yıldızların altında senden bir tane daha yok!"

“Bütün zamanların en önemli pedagojik öğüdü şu olmalı: Haram lokma yedirme !!!

“Bakışımızı düzeltemediğimiz sürece, gölgeler ile asılları hep birbirine karıştırırız ve sıklıkla, hele de düşerken.. Çünkü insan düşerken, tutunacak bir dal konusunda düşünemez. Tutmaya çalıştığımız dalların, aslında bir gölge, bir yansıma olduğunu, yere çarptığımızda fark ederiz.”

“Bir sabah gökyüzünde yüzbinlerce su damacanasının sıra sıra uçtuğunu görsek, nasıl da şaşırırdık değil mi? Oysa bir yağmur bulutunun başımızın üzerinde dolanması, milyonlarca su bidonunun gökyüzünde uçmasından milyon kere daha acayip ve hayret edilmesi gereken bir şeydir..”


“Aynı mutlulukları yaşayan insanların değil ama aynı acıları çeken insanların yüzleri birbirine benzer. Acılı yüzler birbirine benzer evet... Ve benzer acıları çeken insanlar, birbirlerini yüzlerinden tanırlar.”

“İnsan, sevmek ve sevilmek arasında bir tercih yapmak zorunda kalsa, Bütün keder ve hüznüne rağmen, Hiç düşünmeden, karşılıksız da olsa, Sevmeyi seçmeli. Çünkü siz sevilmiyor olsanız, sizden bir şey eksik olmaz. Fakat sevemiyorsanız, kalbinize bir “bakmalısınız; Acaba hâlâ orada duruyor mu ?”

“Pek çok ölmek vardır... Yürümek gerekirken durmak, gitmek gerekirken kalmak, kalkmak gerekirken yatmak, görmek gerekirken gözlerini kapamak, konuşmak gerekirken susmak.. Ah, susmak zorunda kalmak.. Hep bir tür ölmektir.”

Nokta bir son mudur ? Evet ama aynı zamanda nokta bir başlangıçtır. Bütün güzel cümleler, büyük harflerden önce, küçücük bir nokta ile başlar.”

“Minicik zehirli bir böceğin eliyle bizler için bal gibi tatlı bir nimeti kırk yıl düşünsek aklımıza gelmeyecek bir yolla nasıl yaptırdığını gördük, görmeseydik nereden bilecektik?”

“İyilik her zaman vermek değildir. Bazen de almaktır ! Yalnızlığı almak, hüznü almak, kederi almak, yorgunluğu almak…”


“Evlilik, biri uyuyamadığında, diğerinin ona, "O kadar kahve içmeseydin!" demek yerine, "Konuşmak ister misin?" diye sorabilmesidir.”

"Farkında olmadığım, güzel olmanın bir insanı tek başına iyi yapmaya yetmeyecek olmasıydı..."

Kimse senin aklından geçirdiğin şeyleri, senin aklından geçirdiğin gibi geçiremez. Kimse senin kalbin gibi sevemez. Kimse senin hayal ettiğin gibi hayal edemez. Sen bu kâinatta, SEN olarak değerlisin Çaylak! Ve sen olarak bir başkasının asla dolduramayacağı bir yerin var! Senden başka biri olman beklenseydi, başka biri olarak yaratılırdın! ve eğer başka biri olmak istiyorsan, çok özel ve başka biri… o zaman kendin ol!  

“Anne babalar sürekli çocuklarının ne kadar akıllı uslu oldukları ile övünürler ama onlar büyürken akıllarının da büyüdüğünü kabul etmeye her zaman yanaşmazlar. Özellikle de haklı olduğun durumlarda.”

 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme