Mevsim Değişikliklerinin Canlılar Üzerindeki Etkileri İle İlgili Hikaye Edici Metin Örneği (2)

  Mevsim Değişikliklerinin Canlılar Üzerindeki Etkileri İle İlgili Hikaye Edici Metin Örneği


Havalar ısınması ile yaz mevsimi gelmiş,  ağaçların meyveleri olgunlaşmış, bahar mevsiminde açan çiçeklerin yaz mevsiminde farklı türleri de açmaya başlamıştı.  Hayvanlar yaz mevsiminde gözle görülmeye başlamış, hem sıcağın hem de güneşin tadını çıkarmaya başlamışlardı.


Anne karınca yaz mevsimi geldi diye diğer hayvanlar gibi yatıp uzanmak yerine yavru karınca Hızlı ve Çalışkan ile yuvalarına yiyecek taşımaya başlamışlardı. Hızlı ve Çalışkan adlı yavru karıncalar anneleri ile yuvaya girince konuşmaya başladılar.

Hızlı: Anneciğim havalar ısındı, neden biz de diğer hayvanlar gibi yatıp uzanmıyoruz da sürekli çalışıyoruz dedi.

Çalışkan: Evet anne biz neden hep çalışıyoruz ?

Anne karınca Anaç: Yavrularım yaz mevsimi sıcak olur, bereketli olur ama bu mevsimde çalışmazsak kışın çok yiyecek bir şey bulamayız ve aç kalırız. Aç kaldığımız için de hepimiz hayatımız kaybederiz .

Hızlı: Tamam anne o zaman dediğin gibi çalışmaya devam edelim.

Çalışkan: Zaten benim adımı da Çalışkan koymuşsun o zaman daha çok çalışma zamanı dediler ve hep birden yuvaya yiyecek taşımaya devam ettiler.

Akşam oldu, hava iyice karanlık oldu.


Anne karınca Anaç: Kuzularım artık uyuyabilirsiniz. Bugün üzerinize yorgan örtmeyeceğim dedi..

Hızlı: Çünkü yaz mevsimindeyiz değil mi anne dedi.

Anne karınca Anaç: Ne de çok şey bilirmiş benim Hızlı yavrum dedi.

Çalışkan: Peki anne bu yaz mevsimi ise diğer mevsimlerin de adları ve özellikleri var mı? dedi.

Anne karınca Anaç: Olmaz olur mu benim Çalışkan’ım, elbet var dedi ve açıklamaya başladı. Yaz mevsiminden sonra sonbahar, sonra kış, sonra da ilkbahar gelir. Her mevsimin kendine göre farklı özellikleri vardır ve her mevsimde iklim de de değişikleri olur.

Hızlı: Nasıl yani?

Çalışkan? Nasıl yani anne?

Anne karınca Anaç: Mesela ilkbahar geldiğinde her yemyeşil olur, diğer anne koyunlar yavrularını dünyaya getirir, hava yavaş yavaş ısınmaya ve güneş o güzel yüzünü daha sıcak bir şekilde göstermeye, ayı anne ve  babalar kışlık uykusundan yavaş yavaş uyanmaya başlar. Yağmurlar yağar, çiçekler rengarenk açılır ve dışarısı mis gibi kokar. İşte bunlar baharın özellikleridir canlarım dedi.

Çalışkan: Anne peki sonbaharda ne olur? dedi

Anne Karınca Anaç: Sonbahar mevsimi  yaz mevsiminden sonra gelir kuzum o zaman da artık havalar yavaş yavaş  soğumaya başlar, ağaçların yaprakları sararmaya ve yere düşmeye başlar. Anne ağaç gelecek yıla daha çok meyve yavrusu vermek ve daha çok uzamak için, gelişmek için dinlenmeye ihtiyaç duyar dedi.

Hızlı: Peki kış mevsiminde ne olur annem?

Anne karınca Anaç: Kış mevsiminde ülkemizde havalar iyice soğur ve kar yağmaya başlar. Bu karlı zamanlarda yuvamızda, sıcacık yanan ateşimizin başında oluruz ve yazın biriktirdiğimiz yiyecekleri kış mevsiminde yemeye başlarız. Çünkü dışarı bu soğuk havalarda çıkılmaz ve çok kötü hasta olursunu dedi.


Hızlı: Anne ne güzel anlattın bize mevsimleri dedi

Çalışkan: Evet dört tane mevsim varmış mesela.

Anne karınca Anaç: Hadi bakalım kim sayacak bu mevsim adlarını dedi.

Hızlı ve Çalışkan: Aynı anda İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış diye bağırdılar ve annelerine sarılıp güldüler.

Anne karınca Anaç: Gelin buraya minik canavarlarım şimdi sizi yeme zamanı diye onları öpmeye ve onların karnını doyurmaya başladı.

Hızlı ve Çalışkan: Bizim annemiz çok güzel, bizim annemiz çok güzel, İlkbahar çok güzel, Sonbahar faz soğuk , kış en soğuk, Yaz en sıcak diye kendi kafalarından şarkı söylemeye başladılar ve kahkahalar atarak uykuya daldılar.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme