Müzelerin Önemi İle İlgili Özdeyişler

 

Müzelerin Önemi İle İlgili Özdeyişler

 

Kazılarda bulunan yapıtların, sanata ve bilime ilişkin nesnelerin, sanat ve bilim yapıtlarının, budun, bilimsel vb. nesnelerin bir arada ya da ayrı ayrı sergilendiği, saklandığı, korunduğu yapı. Müze gezisi yapmak çocuklara hem görsel yönden fayda sağlar, hem de çocukları tarihi bir yolculuğa çıkarır. Oradaki eserlere dokunması çocuğun yaparak yaşayarak öğrenmesine katkı sağlar.

Müze gezisi yapmanın önemi ile ilgili özlü sözler şunlardır:

“Müzeler toplumların hafızasıdır. Bir ülkede aydınlanmayı, demokrasiyi ve adaleti esas kılacaksanız, atacağınız ilk adım müzecilik alanında olmalıdır.” (Sunay Akın)

“Çok az müzesi olan bir ülke hem maddi, hem de ruhsal açıdan fakirdir. Tiyatrolar ve kütüphaneler gibi müzeler de özgürlük için bir araçtır.” (Wendy Beckett)

 

“Sanata en iyi giriş bir müze gezmektir. Ne kadar çok sanat eseri görürseniz, kendi zevkinizi tanımlamayı o kadar çok öğrenirsiniz.” (Jeanne Frank).

“Müzeler, sadece bir şeyler görmekle kalmayıp soru sorduğunuz yerler olmalıdır.” (William Thorsell).

“Burada sadece eserler sergilenmez. Burada fikirler sergilenir.” (Jeanie Kahnke)

 Müze, hiçbir şeyin kaybolmadığı, yeniden keşfedildiği bir yerdir. (Nanette L. Avery)

 

“Bir müze ziyareti, hayatımızda güzellik, gerçek ve anlam arayışıdır. Müzelere olabildiğince sık gidin.” (Maira Kalman)

“Bir müzedeyken yavaş yürü ama yürümeye devam et.” (Gertrude Stein).

“Mücadele etmeden mutlu olunmaz, her mutluluk az çok bir çaba ister. Kitap okumak, müze ziyareti, ormanda dolaşmak hep bir teşebbüs gerektiren zevklerdir.” (Jules Payot).

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme