Toplumların İlerlemesinde Kadın Mı Erkek Mi Daha Önemlidir Konulu Münazara

 


Toplumların İlerlemesinde Kadın Mı Erkek Mi Daha Önemlidir Konulu Münazara


Toplum ilerlemesi için insanların çalışması, üretmesi, buluşlar yapması ve yaşadığı dünyaya bu şekilde fayda sağlaması gerekir. Toplumların ilerlemesinde erkeğin  ve kadının birlikte etkili olduğunu düşünüyorum. Yaratılış itibarı ile hem fiziksel hem de  ruhsal olarak  erkek daha güçlüdür ve ağır işleri daha iyi yapabilirler. Erkekler yaptıkları işe  duygusallığı fazla katmazlar, oysa kadınlar hem daha narin oldukları için hem de yaptıkları işe bazen duygularını kattıkları için bu durumda işlerde verimlilik olmayabilir ve gelişme daha yavaş seyreder. Genel anlamda baktığımızda ise her ikisinin payı ortaktır diye düşünüyorum. Çünkü erkeğin yapacağı işler  vardır, kadının yapacağı işler vardır. Erkekler kadınların yaptığı bazı işleri yapamazlar, kadınlar da erkeklerin yaptığı bazı işleri yapamazlar. Çünkü her ikisinin de yaratılışı farklıdır.

 

Erkeği dünyaya getiren, onun iyi bir insan, iyi bir aydın ya da önder olmasını sağlayan, onu topluma kazandıran ve dünyada büyük işler yapmasını sağlayan kişilerin ise kadınlar olduğunu düşünüyorum. Ülkemizin kurucusunu yetiştiren de bir kadın değil midir?  Mustafa Kemal Atatürk’ü yetiştire onun iyi bir lider olmasını sağlayan, vatansever olmasını sağlayan  ve ona güzel ahlakı öğreten kişi Zübeyde Hanımdır. Elbette babasının da katkısı çoktur ama babalar anne kadar etkili olamamaktadır diye düşünüyorum. İşte bunun içindir ki toplumların ilerlemesinde kadınların da rolü oldukça fazladır.


 Günümüzde kadının iş yaşamına girmesi ile girişimci ve başarılı kadınlarımız çoğu erkeğe göre daha iyi işler çıkarmıştır. Zekaları ve hünerleri ile dünyaya meydan okuyan kadınlarımız toplumların gelişmesinde her daim öncü olmuşlardır. Kadın ve erkek gücü birleşerek topluma daha iyi hizmet sağlanmış ve toplumlar daha çok gelişmeye ve ilerlemeye başlamıştır. Bugün ülkemizde çok sayıda kadın öğretmenimiz, polisimiz, savcımız, doktorumuz, hakimimiz vardır. Eskiden erkek daha çoktu ama kadınlarımızın sayısı da bir hayli fazladır ve toplum kadın ve erkeğin gücü ile iyi yerlere gelmeye başlamıştır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme