Vatan Çıplak Topraktan İbaret Değildir Bir Milletin Asıl Vatanı Yarattığı Kültür Eserleridir Konulu Konuşma

 

Vatan Çıplak Topraktan İbaret Değildir  Bir Milletin Asıl  Vatanı Yarattığı Kültür Eserleridir Konulu Konuşma

 

Vatan toprakları sadece bir toprak parçası olsaydı insanların gözünde hiçbir değeri olmazdı. Oysa vatan demek ana topraklarımız, gözümüzü açtığımız, nefesimizi aldığımız, ekmeğini yediğimiz, suyunu içtiğimiz topraklardır.

Sevgili öğretmenim, değerli arkadaşlarım

 

Vatan toprakları değerlidir. Çünkü bu  topraklar üzerinde binlerce kişinin kanı vardır ve o kanı akan şehitlerimiz bu toprakların altındadır. Onun için bu topraklar milletimiz için manevi olarak kutsaldır ve çok değerlidir. Bu vatan topraklarında bir tarih vardır. Geçmişin buram buram kokusunu alırsınız vatan topraklarında. Bu topraklar üzerinde nice destanlar yazılmış, nice türküler söylenmiştir. Nice zaferler kazanılmış, nice ağıtlar yakılmıştır. Bu topraklar bize atalarımızdan kalan kültürel bir mirastır. Bize düşen de bu kültürel mirasa, bu tarihi dokuya, bu tarihi eserlere sahip çıkmak ve onları korumaktır.

 

 Vatan her şeyi ile bir bütün olan toprak parçasıdır. Gelenek ve görenekleri, ana dili, ortak değerleri ile vatan vazgeçilmez bir değerdir bizim için. Bu mirasta atalarımızın alın teri vardır. Birlik, beraberlik ve dayanışmanın olduğu bir yerdir vatan. Ortak değerler için can verilen, umuda kelepçe vurulmadan yeniden dirilişe geçen milletin destanıdır vatan toprakları. Milletin ortaya koyduğu tarihi eserler, koruduğu doğal yaşam alanlarıdır vatan. Bu vatanın her bir karış toprağı şehit kanı ile sulanmış ve sulanmaya da devam edecektir. Onun için vatana sahip çıkmalı, milli benlik ve milli kültür korunmalıdır. Bunun için de bilim ve fen bize yol göstermeli, vatana hizmet en birinci amacımız haline gelmelidir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme