Arkadaşlık, Empati, Yardımseverlik, Fedakarlık, Zorbalık Kelimeleri İle İlgili Hikaye

 

Arkadaşlık, Empati,  Yardımseverlik,  Fedakarlık, Zorbalık Kelimeleri İle İlgili Hikaye


Melik sabah okula geldiğinde hiçbir gücü olmayan, sessiz sakin olan ama sınıfın en çalışkan öğrencisi olan Cahit ile uğraşmaya başlamıştı. Onun konuşması ile dalga geçiyor, onun yoksulluğunu yüzüne vuruyor ve sınıf arkadaşları içinde onu rencide ediyordu.  Cahit ise efendiliğini bozmuyor aynı zaman da Melik belalı olduğu için ona bulaşmıyordu ama kendini çok kötü hissediyordu. Anne ve babasını küçük yaşta kaybetmiş olan Cahit halası ile kalıyordu. Melik’in Cahit’e hakaret ettiğini gören Melisa ise Cahit’e bu yaptıklarının yanlış olduğunu söyledi ve ona bağırdı. Senin kimseye zorbalık yapmaya hakkın yok, o bizim arkadaşımız dedi. Cahit çok efendi ve ahlaklı biri bunu ona yapamazsın dedi. Sana da aynı şey yapılsaydı mutlu olur muydun. Empati kursana dedi.

 

Melik bu durumda sessiz kaldı ve sustu.  O sırada öğretmen geldi. Melik yine çok konuşmaya, öğretmenle de dalga geçmeye başladı. Öğretmeni de umursamıyordu.  Öğretmen soru soruyor, soruların cevabını bilmiyordu. Hayatı çok fazla önemsemiyordu Melik.  Oysa öğretmenimiz bizim için her türlü fedakarlığı yapıyor, daha başarılı çocuklar olalım, daha güzel ahlaklı insanlar olalım diye elinden geleni yapıyordu ama değişmeyen yine değişmiyordu. Teneffüs zili çaldığımda Melik’in yanına gittim ve onunla konuşmak istedim. O neden zorba biriydi bunu merak ediyordum. Melik okul çıkışı bir kafede buluşalım mı dedim. O da kabul etti. Daha sonra kafede buluştuk ve Melik’in neden zorba olduğunu öğrendim. Bana baktı Merve ben çok zor günler geçiriyorum dedi ve her şeyi ağlayarak anlattı. Babası eve gidince her gün onu dövüyormuş, eve ekmek parası getirmiyorsun diye ona hakaretler ediyormuş ve onu hiç sevmiyormuş. Onun için Melik de  de güçlü olmak için babası gibi olmaya karara vermiş. Bunları anlattığında kanım donmuştu.

 

 Onun elini tutum ve üzülmemesi gerektiğini, durumu öğretmenimizle konuşmamız gerektiğini söyledim. O da kabul etti. Ertesi günü öğretmenin yanına gittik ve yanımıza Cahit’i, de aldık. Öğretmen üçümüzle de konuştu, dertleşti. Bu arada Melik Cahit’ten özür diledi ve birbirlerine sarıldılar. Öğretmenimiz maddi durumu olmayan iki arkadaşımız için yardımsever insanlardan aldığı parayı arkadaşlarımın annesine verdi ve onların ihtiyaçlarının karşılanmasını sağladı. Babası tarafından zorbalığa uğrayan Melik ise devlet korumasına alındı ve babası bir daha ona asla dokunamadı. melik günden güne daha merhametli biri oldu. Artık kimseye zorbalık yapmıyor ve başarılı ve iyi bir insan olma mücadelesi veriyordu. Cahit ise artık zorbalığa uğramıyordu. Ayrıca kendine olan güveni de gelmişti. Cahit, ben ve Melik çok yakın arkadaş olmuştuk. Bu arada bazı çocuklar neden zorba oluyor bunu büyüklerin araştırması daha iyi olurdu. Aileler çocuklarını sever ve onlara sevgiyi, şefkati öğretirlerse çocuklar da zorba olmazdı.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme