Futbolda Şiddete Hayır Konulu Konuşma

 

Futbolda Şiddete Hayır Konulu Konuşma Hazırlayınız

Şiddet hiçbir zaman barışı ortamını doğurmaz ve şiddet yine şiddete neden olur. Ankaragücüspor ve Rizespor arasında hakeme  yumruk atılması sonucunda hakemin gözünde morluklar ve şişlikler oluştu. Bu şiddet olayı futbola yakışan bir olay değildir. Ülkemizi dünyada bu şekilde temsil etmek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına yakışmayan kötü bir davranıştır. Hele bir de yumruğu atan kişi de sporla ilgilenen biriyse bu çok kötü bir durumdur. Kimsenin kimseye hiçbir şekilde fiziksel ya da sözel saldırısı  kabul edilemez. Herkesin görüşleri farklı olabilir, tartışmalar yaşanabilir ama çözüm yolu şiddet olmamalıdır.


Sevgili Öğretmenim,


Çözüm yolu karşılıklı konuşmak ve anlaşmak olmalıdır. Futbol insanları bir araya getirir. Birlik, beraberlik ve dayanışmayı sağlar.  Örnek olması gereken kişiler şiddeti başlatıyorsa bu durum daha da kötü olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk Ben sporcunun zeki, çevik ve güzel ahlaklısını severim demiştir.” Futbola yakışan en güzel hareket de güzel ahlaktır. Güzel ahlaklı olmayınca en ufak şeyde şiddete başvurulunca bu durum birliğimize ve kardeşliğimize zarar verir. Şiddet kesinlikle kınanmalı ve bir daha böyle bir durumun yaşanmaması için gereken önlemler alınmalıdır.

 

Yüzüne yumruk yiyen hakem şu anda hayatta olamayabilirdi, beyninde kalıcı hasarlar oluşabilirdi. Herkesin ailesi var. Kimsenin kimseyi üzmeye, kimsenin kimseye şiddet uygulamaya kesinlikle hakkı yoktur. Futbolda şiddete hep birlikte hayır denmeli ve şiddeti uygulayanlara gerekli cezalar verilmelidir ki başka insanlara da emsal olsun. Şiddet hiçbir zaman insani bir davranış değildir ve insan olan da şiddete başvurmamalıdır. Anlatacaklarım bu kadardı. Dinlediğiniz için teşekkür derim.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme