Kitap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenleri Nedenleriyle Birlikte Açıklayınız.

 

Kitap Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenleri Nedenleriyle Birlikte Açıklayınız.


Kitap okumak ve bunu alışkanlık haline getirmek yaşamımız boyunca bize fayda sağlayacak ve genel kültürümüzü artıracaktır. Kitap okumak güzel ve faydalıdır ama kitap seçiminde dikkatli olmak gerekir. Kitap seçiminde dikkat edilmesi gerekenler  şunlardır:


 İlgi duyduğumuz alan ve türü belirlemeliyiz öncelikle. Çünkü ilgi duymadığımız bir kitabı alıp okumaya başlar başlamaz sıkılabiliriz ve pişman olabiliriz. Onun için ilgi alanlarımıza giren kitaplardan seçmeliyiz. Henüz okuma alışkanlığı kazanmamış kişiler, ilgi duymadığı alanla ilgili kitaplar okurlarsa okuma deneyimleri olumsuz sonuçlanabilir. Ayrıca kişisel gelişimimize katkı sağlayacak kitaplar olmasına da dikkat etmeliyiz. Bunun için bu birinci kurala dikkat edilmesi gerekir. Kitaptaki görselden çok kitabın içeriğinin ne olup olmadığı hakkında önceden araştırma yapmalıyız ve içeriği, edebi dili anlaşılır kitaplardan seçmeliyiz. Kitap Kapağındaki resim çocukların anlayabileceği şekilde tasarlanmalıdır ve çocuklara uygun olmayan çizimlere yer verilmemelidir.


 Konusunda uzman olan ve büyük eserler yazan ve çok beğenilen kitaplardan satın almalıyız.  Bize günlük yaşamımızda katkı sağlayacak olan, hayata daha emin adımlarla yürüyebilmemizi sağlayacak olan kitaplara yönelmeliyiz ve nitelikli yazarların kitabını satın almalıyız. Aldığımız kitabın da korsan olmamasına dikkat etmeliyiz. Alanında uzman olmayan yazarların kaleme aldığı kitaplar, ister istemez hayatınızı olumsuz etkileyecektir. Bundan dolayı alanında kendini kanıtlamış ve kaliteli kitaplar kaleme alan yazarların kitaplarını tercih edilmelidir. Kitabın uzun ya da kısalığına değil niteliğine dikkat edilmelidir. Çünkü kimi zaman bin sayfa bir kitap fazla nitelikli olmayabilir. Bazen seksen sayfalık bir kitapta daha çok faydalanabilirsiniz. Buna da dikkat etmek gerekir.


 Kitabın adına ve başlığına dikkat edilmelidir. Gerçeklik algısı düşük başlığı olan kitapların okunmaya değer olmadığını  hepimiz biliyoruz. Kısa sürede zengin olmak,  bir haftada on kilo vermek, bir haftada yabancı dil öğrenmek gibi gerçeklik payı oldukça düşük başlığa sahip olan kitaplar, kendinizi geliştirmenize pek fayda sağlamayacaktır. Çünkü saydığımız bu başlıklar için disiplinli çalışmak ve  emek gerekir. Yaşımıza ve seviyemize uygun kitapları tercih etmeliyiz. Büyüklerimizin de onayını almalıyız ve onlar bizim hangi kitabı okuyacağımızı ve yaşımıza hangi kitabın daha uygun olacağını bilen kişilerdir. Onun için büyüklerin de deneyimlerinden ve tavsiyelerinden faydalanmalıyız:

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme