Çok Muhabbet Tez Ayrılık Getirir Konulu Konuşma

 

Çok Muhabbet Tez Ayrılık Getirir Konulu Konuşma

 

Muhabbet etmek, arkadaşların, dostların olması çok güzel bir şeydir. Çünkü insan sosyal bir varlık olduğu için toplum içinde ilişkiler kurar ve bu ilişkiler çerçevesinde de yaşamına devam eder. Her ne kadar sosyal bir varlık olunsa da bu sosyalliği de  abartmamak gerekir. Yani yerinde  bir muhabbet olmalıdır insanlarla ilişkilerimizde. Her konuda denge önemlidir. İki insan birbirleri ile gereğinden fazla bir araya gelip sohbet ederlerse ya birbirlerini kırarlar ya da  birbirlerinden bıkarlar veya uzun süre görüşmezler. Bunu bilen atalarımız da Çok muhabbet tez ayrılık getirir demiştir.

 

Sevgili öğretmenim, değerli arkadaşlarım!

İlişkilerimizde aşırı sohbetten kaçınmalıyız. Sürekli aynı kişilerle bir arada olmak, aynı konuları konuşmak bir zaman sonra kişilerin birbirinden sıkılmasına ve bunalmasına neden olur. Aşırı samimiyet bir zaman sonra iki kişinin de birbirlerinin özel yaşamına müdahale etmesine neden olur ve iki taraf da gevşeme başlar. Daha sonra dil ile, davranış ile kırıcı muhabbetler başlayabilir. Bunun için sevdiğimiz arkadaşlarımızla, yakınlarımızla arada sırada bir araya gelmeliyiz. Her gün bir arada bulunmamalıyız ki sohbetin anlamı olsun tadı kalsın.

 

Çok muhabbet değil orta dereceli muhabbet olmalıdır. Böylece daha sağlıklı ilişkiler kurulabilir ve bu ilişkiler de daha uzun ömürlü olabilir. Aşırı muhabbet sevgiyi, saygıyı ortadan kaldırır ve kişiler birbirlerini görünce bile kaçmak ister. Bunun için aşırı muhabbetten kaçınmalıyız. Her şeyin ölçülü olan daha güzeldir. Dinlediğiniz için çok teşekkür ederim.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme