Meslek Seçiminde Maddi Doyum Mu Manevi Doyum Mu Daha Önemlidir Konulu Münazara

 

Meslek Seçiminde Maddi Doyum Mu Manevi Doyum Mu Daha Önemlidir Konulu Münazara


Meslek seçiminin asıl sebebi temel ihtiyaç ve isteklerimizi karşılamak olmaktadır. Fakat bir insanın bu hayatta en çok değer verdiği kavram mutluluktur. O zaman insanın temel ihtiyaç ve isteklerini karşılarken mutlu olması gerekir. Yani sadece yüksek gelirli bir meslek sahibi olmak kişiyi tek başına mutlu yapmaz. Meslek seçiminde manevi doyum daha önemlidir. İnsan yaptığı işten zevk alıyorsa, yaptığı işi iş olarak görmüyorsa zaten manevi olarak doyum alıyordur ve manevi doyum maddi doyumun da artmasını sağlar.  


Mutlu olmadığımız bir işte sadece parası için çalışmak bir yere kadar bizi mutlu eder ve bir zaman sonra sevmediğimiz işten sıkılmaya ve başka arayışlar içine girmeye başlarız. Bunun için meslek seçiminde manevi seçim daha önemlidir. Büyük icatlar gerçekleştiren bilim insanları, muhteşem kitaplar yazan büyük yazarlar çok param olsun, çok zengin olayım diye  hareket etmemişlerdir. 


Merak duygusu, işine olan tutkusu ve işinden aldığı manevi haz o kişileri başarıya ulaştırmıştır. Manevi olarak işine dört elle sarılan kişi büyük başarıla elde eder ve başarıların sonucunda da maddi gelir elde edilir. Bunun için meslek seçiminde manevi doyum daha önemlidir. Manevi doyum zaten kişinin maddi açıdan da iyi olmasını sağlar.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme