Alçakgönüllülük İle İlgili Konuşma

 

Alçakgönüllülük İle İlgili Konuşma


Kendi değerini olduğundan aşağı gösteren, mütevazi ve başkalarını küçük görmeyen insanlara alçak gönüllü denir. Özellikle yaptığı herhangi bir iş ya da karakteri açısından kendini övmeyen insanlardır. Mütevazi, insanlara tepeden bakmayan, övünmeyi sevmeyen ve gösterişten uzak duran insanlar alçakgönüllü insanlardır.


Sevgili öğretmenim,

Alçakgönüllü insanlar gösteriş meraklısı olmayan, özünde iyi olan, benliğine saygı duyan kimselerdir. Böyle kimseler çıkarcı kimseler değildir. Bir işi karşılık için yapmazlar ve kimseden beklenti içine girmeden yaparlar. Kibirli kimseler değildir. Alçakgönüllü insanlara çok fazla konuşmazlar ve kendilerini çok fazla övmezler. Genelde onları başkaları över. Biri beni övdü diye de böbürlenmezler. İnce düşünceli insanlardır. Hassas oldukları için kötü insanların merhametsiz davranışları karşısında çabuk üzülüp duygularını belli eden kimselerdir. Onun için  kendini bilen kimseler, vefalı olan kimseler alçakgönüllü insanları üzmemeli, onların değerini bilmelidir. Böyle kimseler çevreleri tarafından aranan, sevilen ve sayılan kimselerdir.

 

Sevgili öğretmenim,

Yetinmeyi bilen, açgözlü olmayanlardır böyle kimseler. Kimseye karşı kin beslemezler ve yüreği sevgi ve şefkat dolu insanlardır. Ukalalık ile öz güven arasındaki ince çizgiyi bilirler. Hep benim olsun istemezler kendilerinde olandan başkasının da sahip olmasını isterler. Yüksekliği istedim, onu alçakgönüllülükte buldum der  Hz. Ali. Bundan dolayı her zaman alçakgönüllü olmalıyız. Anlatacaklarım bunlardır. Dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme