Sizce İyi Bir İnsanın Sahip Olması Gereken En Önemli Özellik Nedir? Niçin?

 

Sizce İyi Bir İnsanın Sahip Olması Gereken En Önemli Özellik  Nedir? Niçin?


İyi insan olmak için temiz bir kalbe sahip olmak gerekir. İyi insan aynı zamanda erdemli ve güzel ahlaklı olan, yüreğinde sevgi ve merhamet barındıran kimsedir. İyi insanlar dili ile kalbi bir olan, içinde kötülük barındırmayandır. İyi insanlar gösterişten uzak gerçekten özünde iyiliği isteyen, sevecen, hoşgörülü kimselerdir.


 Bana göre iyi bir insanın sahip olması gereken en önemli özellik adaletli olması, haksızlık karşısında susmamasıdır. Çünkü adaletli olunduğu zaman diğer erdemlerde kendiliğinden gelir. Oysa adaletten uzak olan kimsenin yüreğinde  sevgi olur, ne şefkat olur ne de empati kurma becerisi olur. Oysa adalet bunların çoğunu içine alır. Adalet olduğu zaman kimsenin hakkı gasp edilmemiş olur. Mazlum ve haklı olanın yanında olunur. bu da iyi insanlara olan güveni artırır ve insanların birbirine karşı sevgisi, saygısı ve hoşgörü de bu sayede daha çok artmaya başlar. 


İyilik büyük bir güçtür ve herkeste bulunmaz. Çünkü iyilik insan olma, empati kurma, merhametli olma, adaletli olma demektir. Doğru, dürüst ve güvenilir olmak demektir. Alçakgönüllü olan, affetmeyi bilendir. Bunların hepsi de çok değerlidir ama bana göre en önemlisi adaletli olma, doğru olanın yanında olmaktır. Ancak böyle iyi insan olabiliriz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme