Dost Acı Söyler Atasözü İle İlgili Konuşma

 

Dost Acı Söyler Atasözü İle İlgili Konuşma


Düşman kişilerin aksine dostlar hiçbir çıkar kaygısı gütmeden insana yaklaşırlar ve onun iyiliğini isterler. Bu bakımdan dostunun eksikliklerini, yanlışlıklarını ve kusurlarını onun yüzüne karşı söylemekten çekinmezler. Dostunu memnun etmek için değil doğruyu göstermek için konuşurlar. Bunun için dostlarımızın bizlerin iyiliği için söylediği sözlere hemen alınganlık göstermemeliyiz. Çünkü dostlarımız her şeyi tüm açıklığı işle yüzümüze söyler ve bizi gerçekten seven, bizim iyiliğimizi isteyen samimi kimselerdir.

 

Sevgili öğretmenim,

 

Dost acı söyler çünkü dost olmayan kişiler yalandan bizim iyiliğimizi ister gibi davranırlar rama içlerinden bize karşı herhangi bir sevgi duymazlar. Oysa dostlarımız bizim iyiliğimizi düşünürler, bizim başımıza kötü bir olay geldiğinde  hemen yanımızda olurlar ve bizim halimize kalpten üzülürler. Hata yapmamak için bizi uyarırlar ve bizim iyi olmamızı, mutlu olmamızı, başarılı olmamızı isterler. Bunun için de bazen acı sözler söyleyebilir ve bu da bizim zorumuza gidebilir. Günün sonunca olanlara baktığımızda dostlarımızın bize acı söz söylemede ne kadar haklı olduğunu görürüz. Onun için dostun sözüne kulak asmalıyız ve onun söylediklerini candan dinlemeliyiz. Onun bize verdiği değerin kıymetini bilmeliyiz.

 

Biz de yeri geldiği zaman onun yanlışlarını acı da olsa ona söylemeli ve onu uyarmalıyız. Dostluğun önemi, dostluğun samimiyeti ile ilgili şu sözü de unutmamak gerekir: “Dostluk gül olmaktır yaprağı ile de dikeni ile de. ( Şemsi Tebrizi ). Bu atasözünden anladıklarım ve anlatacaklarım bunlardır. Dinlediğiniz için çok teşekkür ediyorum sevgili öğretmenim.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme