Edepli Edebinden Susar Edepsiz Ben Susturdum Zanneder Sözü İle İlgili Konuşma

 

Edepli Edebinden Susar Edepsiz Ben Susturdum Zanneder  Sözü İle İlgili Konuşma


Edep; toplumda oluşan töreye uygun davranış, utanma, çekinme, sıkılma gibi anlamlara gelir. Edepli insan ise haddini bilen nerede nasıl davranacağını öğrenmiş olan ve ahlaklı olan kimsedir. Mevlana “Edepli edebinden susar, edepsiz ben susturdum zanneder.” der.


Sevgili öğretmenim, değerli arkadaşlarım,

Edepli insan edepsiz insanla karşı karşıya geldiği zaman onun seviyesine inmez. Çünkü edepsiz olan kişi ağzına gelen her lafı çekinmeden söyler. Karşıdaki kişiyi incitip incitmediği onun umurunda bile değildir. Hadsizliğine durmadan devam eder, gönül yıkar, insanları bezdirir. Haksız olduğu yerlerde bile zeytinyağı gibi üste çıkmayı çok bilir ve insanları kandırmaya çalışır. Susan, edebinden sesini çıkarmayan insanı alt ettiğini zanneder ama herkes edepsizin arkasından kötü konuşur, edepliye ise hayran duyulur. Edepli bir kimse böyle kimselerle muhatap olmamak için, onun gibi edepsiz olmamak için susar ve kendisine olan saygısını korur. Böylece edepli insan toplum içinde de saygın bir konumda olur ve böyle kişilere karşı insanlar daha nezaketli davranmaya başlar. 


Çevremizde de edepsiz ve cahil kimseler varsa onlarla  kesinlikle münakaşaya girmemeliyiz. Çünkü onlar utanmazlığa alışmış,  ahlaktan yoksun varlıklardır. Allah kimseyi böyle insanlarla karşı karşıya getirmesin. Bu sözden anladıklarım ve anlatacaklarım bunlardır. Dinlediğiniz çok teşekkür ediyorum.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme