İşaret Sıfatı ve İşaret Zamiri Arasındaki Farklar

Zamir : Varlıkların sdların yerini tutan kelimelerdir.

Sıfatlar : Varlıkları renk, şekil biçim vb. yönlerden niteleyen ya da belirten sözcüklerdir.

       İşaret zamirleri ve işaret sıfatlarından bazıları ortak kullanılmaktadır. Mesela "bu, şu, o, öteki, beriki" gibi kelimeler hem işaret zamiri hem de işaret sıfatı olarak kullanılabilir. İkisini karıştırmamak için yapılması gereken bu kelimelerden sonra nitelediği bir isim mi var yoksa bu kelime doğrudan bir ismimi karşılıyor ona bakmaktır. Şimdi örneklerle konuyu daha da somutlaştıralım :

Örnekler :

- Şu kovayı çöpe döker misin?

( Bu cümlede "kova" isimdir ve önüne gelen "şu" kelimesi kova ismini işaret etmektedir. Yani isim olduğu için "şu" kelimesi işaret sıfatı görevindedir.)

- Şunu çöpe döker misin?

( Bu cümle ile yukarıdaki cümle arasındaki farkı görebildiniz değil mi ? Evet bu cümlede kova kelimesi kullanılmamıştır. "Şunu" kelimesi ile kova kastedilmiştir. Yani "şunu" kelimesi kova isminin yerine geçmiştir. Yani ismin yerine kullanıldığı için işaret zamiridir. )

+ Bu araba senin arabana göre daha pahalıdır.

( Bu cümlede "araba" isminin önüne gelen "bu" kelimesi ismi işaret etmiştir. Yani isim kullanıldığı için "bu" kelimesi işaret sıfatıdır. )

+ Bu, senin arabana göre daha pahalıdır.

( Bu cümlede ise isim kullanılmamıştır. Yani "bu" kelimesi araba ismini kastedecek şekilde kullanılmıştır. "bu" kelimesi araba isminin yerine geçtiği için işaret zamiridir. )* O elbise sana çok yakıştı.

( Bu cümlede "o" kelimesi "elbise" isminin önüne gelerek elbiseyi işaret etmiştir. Yani cümlede elbise ismi kullanıldığı için "o" kelimesi işaret sıfatıdır. )

* O, sana çok yakıştı.

( Bu cümlede ise "o" kelimesi "elbise" isminin yerine kullanılmıştır. Yani işaret zamiridir. )

/ Öteki ev daha temiz gözüküyor.

( Bu cümlede "öteki" kelimesi "ev" isminin önüne gelerek onu işaret etmiştir. Yani işaret sıfatıdır. )

/ Öteki daha temiz gözüküyor.

( Bu cümlede ise "ev" kelimesi kullanılmamış, "öteki" kelimesi ile "ev" kastedilmiştir. Yani burada "öteki" kelimesi işaret zamiri görevindedir. )

      Kısacası "bu, şu, o vb." hem işaret sıfatı hem de işaret zamiri olarak kullanılabilen kelimelerde bu kelimelerden sonra bir isim gelirse işaret sıfatı, bir ismin yerine kullanılırsa işaret zamiri olur.

BELGİSİZ SIFAT VE BELGİSİZ ZAMİR ARASINDAKİ FARKLAR


8 yorum:

 1. Çok güzel bayıldımmmmmmmm herkese tavsiye edeceğim sitelerden biriiiiiiiiiii......☺����������������������������������

  YanıtlaSil
 2. fenaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  YanıtlaSil
 3. Teşekkürler çok yardımcı oldu 👌🏻

  YanıtlaSil
 4. teşekkürler..... fakat keşke daha çok yazsaydınız.

  YanıtlaSil
 5. bu siteyi çok beğendim aklımda ki sorulara sonunda cevap buldum

  YanıtlaSil
 6. Teşekkürler,sınav öncesi çok yardımcı oldu 😊

  YanıtlaSil

Deneme