Bakarsan Bağ Olur Bakmazsan Dağ Olur

  Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur atasözü bir işe ne kadar değer verirsen karşılığında o kadar bir verim alabileceğini ifade etmektedir.

     Her insanın birtakım uğraşları vardır. Herkesin bu uğraşlarına ayırdığı zaman ve emek vardır. Bazı insanlar yaptıkları işlerle ilgili çok titiz olurken bazı insanlar üstünkörü yapar işlerini. Tabi ki karşılığında da elde ettikleri verim farklı olur. Bir dağ ile yemyeşil çeşit çeşit meyvelerin sebzelerin olduğu bahçe arasındaki fark nedir hiç düşündünüz mü? İkisi de topraktır ama biri kupkuruyken diğeri türlü yiyecekler doludur. İşte dağ ve bağ arasındaki farkı oluşturan şey harcanan emektir. Aklınıza gelebilecek her işte de durum Bu örnekteki ile aynıdır. Kim ki yaptığı işe sahip çıkar ve başarılı olmak için elinden gelen emeği gösterirse başarılı olur. Kimde yan gelir yatarsa yaptığı iş harap olur gider.

     Yaptığımız işlerde başarılı olmak ve bulunduğumuz ortamı güzelleştirmek istiyorsak mutlaka çaba harcamalıyız. Aksi taktirde yaptığımız işlerin sonucu renkten uzak kuru bir dağdan farksız olmaz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme