I Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Irmak kenarına çeşme yapılmaz : Bir işe girişirken hedef kitlenin özellikleri ve ihtiyaçları dikkate alınmalıdır. Yapacağımız iş bulunulan yerde bol bulunan bir şey olmamalı.
- Irmaktan geçerken at değiştirilmez : Bir iş yaparken işe başlamadan önce ne yapılacağı önceden planlanmalıdır. İşin ortasında yeni bir şeyler denemek fayda sağlayım derken zarar getirir.
- Irz insanın kanı pahasıdır : Irz bir kimsenin asla dokundurmayacağı namusu ve iffetidir. Bunlara karşı bir saldırı olduğunda hiç düşünmeden canı pahasına kendini korur.
- Islanmışın yağmurdan pervası yoktur : Perva korku demektir. Bir insanın daha önce başına bir olumsuzluk gelmişse bir daha aynı şeyle korkutulmaya çalışırsa aldırış etmez.
- Issız eve it buyruk: Bir iş ya da mala kimse sahip çıkmadığı zaman o iş liyakatsiz, işe yaramaz kimselerin eline geçer. 
- Isıracak köpek dişini göstermez : Bizimle ilgili kötülükler planlayan, düşmanlık yapmak için fırsat arayan insanlar bunu açıktan haber vermez. Bu yüzden bağırıp çağıran, tehdit vari konuşan insanlara değil de sinsice yaklaşan düşmanlara karşı uyanık olmak gerekir. 
- Isırgan ile taharet olmaz : Bu atasözü iki anlamda kullanılabilir. İlk olarak kötü karakterli insanlardan iyi şeyler beklenmez. Diğer anlamı ise her işin kendine göre bir araç-gereci vardır. Başka araçlarla istenilen netice alınamaz. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme