İletişim Formu

K Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Kalaylı bakır küflenmez : Hiç kimse tertemiz, ahlaklı, namuslu insanları lekeleyemez. 
- Kalp kalbe karşıdır : Aralarında sevgi ve muhabbet duguları bulunan kimseler sürekli birbirlerini düşünür ve iyi şeyler hissederler.
- Kalıp kıyafetle adam, adam olmaz : Bir kişi değerli kılan vasıflar; ahlak, edep, beceriklilik, saygı, sevgi vb.dir. Eğer bunlar yoksa üzerindeki kıyafetin kalitesi onu adam yapmaya yetmez. 
- Kanaat gibi devlet olmaz : Elindekilerle yetinmesini bilen, ihtiras peşinde koşmayıp kanaat edenlerin için en büyük makam budur.
- Kanatsız kuş olmaz : Bir insana görev ya da sorumluluk verirken gerekli donanımları sağlamak gerekir. Gerekli adet ve edevat sağlanmadan birisinden başarı  beklemek gereksiz olur.
- Kanı kanla yumazlar, kanı suyla yurlar : Düşmanlıklar, düşmanlık yaparak bir çözüme ulaştırılmaz. Kavgaların bitmesi için kötülükler karşısında iyilikle cevap verebilecek insanlara ihtiyaç vardır. 
- Kara haber tez duyulur : Kötü haberler kısa sürede ağızdan ağıza yayılır ve herkes haberdar olur. 

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.