M Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Mahkeme kadıya mülk değil : İnsanlar bulundukları makamların kendilerine emanet olduğunu akıllarından çıkarmamalıdır. Buraların büyüsüne kapılıp banim zanneder ve kötü kullanırlarsa halka ihanet etmiş olurlar. 
- Mal bulunur can bulunmaz : İnsan çalışarak mal mülk edinebilir ancak mal sevdasıyla canını tehlikeye atacak işlerden kaçınmalıdır. 
- Mal canın yongasıdır : Mal insanın çalışarak kazandığı ve hayatını devam ettirmesi için gerekli birikimleridir. Mecburen malını korumaya çalışacaktır. 
- Mart kapıdan baktırır, kazma kürek yaktırır : Mart ayı baharın başlangıcı olduğu için artık havalar ısındı diye düşünürüz. Ancak öyle soğuklar olur ki evde odun namına ne varsa yaktırır.
- Martta yağmaz, nisanda dinmezse sabanlar altın olur : Mart ayı çok soğuk olduğu için bu ayda yağan yağmur ürünler için iyi olmaz. Nisan yağmurları ise çokbereketli olduğu için ne kadar çok yağsa iyidir. Bu yüzden martta yağmaz da nisanda bol bol yağarsa çok bereketli olur.
- Mayasız yoğurt tutmaz : Bir işten başarı bekleniyorsa, işe başlamadan önce sermaye, araç-gereç gibi birtakım faktörlerin hazır hale getirilmesi gerekir. 
- Maşa varken elini ateşe sokma : Hangi iş olursa olsun onu yapmak için uygun bir yol vardır. Bu yolu belirlemek ve ona göre hareket etmek gerekir. Diğer bir manada ise her işi yapabilecek uzman kişiler vardır. Hangi iş olursa olsun o kişileri bulmak ve onlara yaptırmak gerekir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme