V Harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Vakit nakittir : Vakit geriye döndürülmesi mümkün olmayan bir şeydir. Boş işlerle harcanılan zaman bize hiçbir şey katmadan geçip gitti için zarar etmiş oluruz.
- Vakisiz öten horozun başını keserler : Her sözün yeri ve zamanı vardır ki o zamanda söylenirse etkili olur. Yerli yersiz zamanlarda konuşulan sözler söyleyenin tepki çekmesine neden olur.
- Var evi, kerem evi; yok evi, verem evi : Maddi durumu iyi olan insanların evlerinde başkalarına ikram çok fazla olur, fakirlerin evlerinde ise üzüntüler, sıkıntılar çok olur.
- Var varlatır, yok söyletir : Varlıklı insanlar paralarına para katarken fakir insanların sıkıntıları, dertleri için sızlanmaktan başka ellerinden başka bir şey gelmez. 
- Varını veren utanmamış : Bir kişi hayır yapmak için elinde olduğu kadarını veriyorsa utanması için bir sebep yoktur. Çünkü bir insan az da olsa elindekini gönül rahatlığı ile başkaları ile paylaşıyorsa miktar olarak az olsa bile o yardım çok değerlidir.
- Veren eli herkes öper : Cimrilik etmeyen, herkese yardımcı olmaya çalışanları herkes de çok sever.
- Verip düşman olmaktansa vermeyip düşman olmak yeğdir : Öylesi insanlar vardır ki bir borç istediklerinde geri vermeyeceğinden eminsinizdir. Böylesi insanlar para verip alamayarak düşmn olmaktansa vermeyip onun düşman olması daha iyidir. Çünkü her şekilde de düşmanlık kaçınılmazdır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme