İletişim Formu

Y harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Yabancı koyun kenara yatar : Bir grubun içerisine yeni giren kimse onlarla kaynaşana kadar hep kendini dışta hisseder ve onlara pak yaklaşmaz. Aynı şekilde grupta aralarına yeni katılan kişiye ilk zamanlar mesafeli davranır. 
- Yakın dost hayırsız akrabadan iyidir : İnsanların en yakını akrabaları olsa bile eğer arayıp sormuyorlarsa, akraba olmadığı halde sürekli yanımızda olan dostlarımız onlardan daha hayırlıdır.
- Yalanci kim? işittiğini söyleyen : Yalan insanları aldatmak demektir. Her duyduğunu araştırmadan başkalarına anlatanlar da bu yanıltmalara ortak olur.
- Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış : Yalancılığı kendisine alışkanlık haline getirmiş olan kimselere zamanla kimse inanmamaya başlar. Hatta öyle olur ki gerçek sözlerine bile inanılmamaya başlar.
- Yalancının mumu yatsıya kadar yanar : Hiçbir yalan uzun zaman saklanamaz. Çoğu zaman birçok yalan çok uzun süre geçmeden anlaşılır. 
- Yalnız taş duvar olmaz : İnsan sosyal bir varlık olduğu için toplum içerisinde yaşar. Yardımlaşmaya, birlik, beraberlik içerisinde hareket etmeye ihtiyaç duyar. Hiç kimse kendi başına yaşayamaz. 
- Yalnız öküz çifte koşulmaz : Tek başına yapılabilecek işler olduğu gibi bazı işlerde tek başına yapılamaz. Bir kişinin sırtına yıkılırsa başarısız olması kaçınılmaz olur. 

Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.