Y harfi İle Başlayan Atasözleri ve Açıklamaları

- Yabancı koyun kenara yatar : Bir grubun içerisine yeni giren kimse onlarla kaynaşana kadar hep kendini dışta hisseder ve onlara pak yaklaşmaz. Aynı şekilde grupta aralarına yeni katılan kişiye ilk zamanlar mesafeli davranır. 
- Yakın dost hayırsız akrabadan iyidir : İnsanların en yakını akrabaları olsa bile eğer arayıp sormuyorlarsa, akraba olmadığı halde sürekli yanımızda olan dostlarımız onlardan daha hayırlıdır.
- Yalanci kim? işittiğini söyleyen : Yalan insanları aldatmak demektir. Her duyduğunu araştırmadan başkalarına anlatanlar da bu yanıltmalara ortak olur.
- Yalancının evi yanmış, kimse inanmamış : Yalancılığı kendisine alışkanlık haline getirmiş olan kimselere zamanla kimse inanmamaya başlar. Hatta öyle olur ki gerçek sözlerine bile inanılmamaya başlar.
- Yalancının mumu yatsıya kadar yanar : Hiçbir yalan uzun zaman saklanamaz. Çoğu zaman birçok yalan çok uzun süre geçmeden anlaşılır. 
- Yalnız taş duvar olmaz : İnsan sosyal bir varlık olduğu için toplum içerisinde yaşar. Yardımlaşmaya, birlik, beraberlik içerisinde hareket etmeye ihtiyaç duyar. Hiç kimse kendi başına yaşayamaz. 
- Yalnız öküz çifte koşulmaz : Tek başına yapılabilecek işler olduğu gibi bazı işlerde tek başına yapılamaz. Bir kişinin sırtına yıkılırsa başarısız olması kaçınılmaz olur. 

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme