Z Harfi İle Başlayan Atasözleri

- Zahirenin ambarı sabanın ucundadır : Bir işte istenilen kazanca ulaşmak için gereken emeğin gösterilmesi gerekir. Örnek vermek gerekirse bir çiftçi yeteri kadar çalışırsa bol kazanç elde edebilir.
- Zahmetsiz rahmetsiz olmaz : Allahın insanlara verdiği nimetleri elde etmek için çalışıp çabalamak gerekir. Yan gelip yatarak bir şeyler kazanabilmek mümkün değildir.
- Zararın neresinden dönülürse kardır : Kişi yanlış yaptığı bir işi, yanlış yaptığıni fark ettiği anda bırakırsa zarar uzamadığı için bir nevi kar etmiş olur. 
- Zengin arabasını dağdan aşırır, züğürt düz ovada yolunu şaşırır : Parası pulu olan insanlar işlerini kolaylıkla hallederken, fakir insanlar yokluk yüzünden en basit işleri bile halledemezler. 
- Zenginin malı züğürdün çenesini yorar : Parası pulu olmayan insanlar biraz kıskanma birazda imrenmeyle karışık olarak maddi durumu iyi olanların yaşamları ile ilgili konuşurlar. Bu şekilde hem  ele bir şey geçmez hem de gıybet edilmiş olur. 
- Zor kapıdan girerse, şeriat bacadan çıkar : Zorbalıkların, adaletsizliklerin olduğu bir yerde, adaleti, hakkı, hukuku savunan Allah'ın dini bir arada bulunamaz. 
- Zor oyunu bozar : İşlemekte olan bir düzeni zorla değiştirmek isteyenler, oradaki düzeni alt üst ederler.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme