İletişim Formu

Hoşgörü İle İlgili Kompozisyon Örneği

Hoşgörülü Olmak

İnsanlar toplum içerisinde yaşamını sürdüren varlıklardandır . Sürekli başka insanlarla iletişim içerisinde yaşamını sürdürür . Bu iletişim içerisinde zaman zaman yanlış anlamalar , istenilmeyen davranışlar ortaya çıkabilir . İşte hoşgörü bu tür durumlarda bir anda parlayıp her şeyi yıkıp dökmek değil anlayışlı davranabilmektir .

Hoşgörünün birçok boyutu vardır . Mesela bizim gibi inanmayan insanların düşüncelerine tahammül edebilmek hoşgörüdür . Bir Müslüman'ın bir Hıristiyan ya da başka bir  dinden insanın yaşam tarzına ve ibadetlerine saygı göstermesi hoşgörüdür . Bizim atalarımız hoşgörü konusunda dünyaya örnek olmuş milletlerin en başında gelmektedir . Mesela Hazarlarda cami , kilise ve havranın yan yana olması ve insanların bir birlerine baskı kurmadan yaşamlarını sürdürmeleri hoşgörünün önemli bir kanıtıdır . Yine bu topraklarda yetişen ve gönül dünyalarımızı inşa eden büyük insanlardan olan Mevlana'nın " Yaratılanı hoş gör yaratandan ötürü " sözü de hoşgörünün bizler için değerini göstermesi bakımından önemlidir .


Her insanın yaşam şekli , giyim kuşamı , inançları birbirinden farklıdır . Bu gibi özellikler bir üstünlük  ya da aşağılama sebebi olarak görülmemelidir . Herkes başkasının düşüncelerine , yaşam tarzına ve inançlarına saygılı olursa böyle bir ortamda hoşgörü ve toplumsal barış sağlanmış olur .

4 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

  1. NEDEN KOPYALA YAPAMOYORUZ...

    YanıtlaSil
  2. kopya almayi yasaklatirmissiniz bazi kalimeleri ben bir yabanci olarak bilmadigim sebebyle translate yapmak zorundayim ki yapamam...

    YanıtlaSil