Sana Yapılmasını İstemediğini Sen De Başkasına Yapma Sözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız

Sana Yapılmasını İstemediğini Sen De Başkasına Yapma Sözünü Açıklayan Bir Kompozisyon Yazınız

Hayatımızda insanları rahatsız eden hal ve hareketlerde bulunmamalı , karşı tarafı rahatsız eden şeyleri yapmaktan uzak durmalıyız . Kişi kendisi için yapılmasını istemediği bir şeyi başkası için de yapmamalıdır .

Örneğin;  başkalarının arkasından atıp tutan birisini örnek verelim . İnsanların yüzüne gülüp arkadan da devamlı laf eden , kişiyi aşağılayan ve sürekli eleştiren kimseler vardır çevremizde . Bu kişiler acaba kendilerinin dedikodularının yapıldığını duysalar rahatsız olmazlar mı diye soruyorum size . Elbette ki olur . Çünkü insan kendisi hakkında arkadan konuşulmasını sevmez ve bu kişiyi incitir . Bundan dolayı sana yapılmasını istemediğin bir davranışı , sen de başkalarını yapmamalısın . Yani kendini karşı tarafın yerine koymalı ve empati kurmayı bilmelisin . İşte o zaman insan ilişkileri de daha anlamlı olur ve gerçek iletişim de sağlanmış olur . Bundan dolayı kendi kişiliğine nasıl saygı duyulmasını istiyorsanız siz de başka insanların kişiliğine , inançlarına , değerlerine saygı duyun ve insanlara müdahale hakkı bir hakkınız olmadığının bilincinde olun .


İnsanların özeline fazla girmeyin ve onların hassas oldukları konuları açmayın ve bundan mutlu olmayın . Sana yapılmasını istemediğin bir davranışı sen de başkasına yapmazsan insanlar ile ilişkilerin daha sağlıklı ve daha uzun soluklu olur . 

2 yorum:

Deneme