İletişim Formu

Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

Cumhuriyet İle İlgili Kompozisyon

29 Ekim 1923 , Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından biri olmuştur . Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Mondros ve Sevr gibi antlaşmalarla eli kolu bağlanan Osmanlı Devleti parçalanmanın eşiğine gelmişti . Anadolu toprakları ebedi Türk yurdu olarak görülürken bu topraklarda Türklüğün ortadan kaldırılması an meselesi haline gelmişti . İşte böyle bir ortamda Mustafa Kemal ve ona inanan Türk milleti küllerinden doğarak yeniden tarih sahnesindeki önde gelen yerini aldı .

Cumhuriyet Osmanlı Devleti'nin ardından yeniden kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin yeni yönetim şekli oldu . Cumhuriyet ile birlikte Türk milleti demokrasi ile tanıştı . Kendi yöneticilerini kendi belirleyerek , kendi kendisini yönetmeye başladı . 29 Ekim 1923'te , Türk'ün devletsiz olamayacağı dünyaya duyurulmuş oldu . Milletimiz şanlı tarihine yeni bir sayfayı Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde bir kez daha ekledi . Cumhuriyet yönetimi kadın , erkek , çoluk çocuk demeden tüm vatandaşları eşit hale getirdi . Kadınlarımızın sosyal hayatta ön plana çıkmalarına ve istedikleri ve başarabildikleri düzeyde eğitim almalarına olanak sağladı .


Cumhuriyet rejimi halkımız tarafından kısa sürede benimsendi . Dağdaki bir çobanın kendini yetiştirerek bu ülkede cumhurbaşkanı olmayı başarması , tüm halkımıza ilham kaynağı oldu . Tüm Türk çocukları ve gençleri Cumhuriyet rejiminin kendine sağladığı olanaklarla geleceğe daha bir güvenle ve umutla bakmaya başladı . 

7 Yorum

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın. 

 1. Çok teşekkürler bizede böyle bir ödev verildi bende ne yazacağımı bilemedim buradan bir fikir aldım teşekkürleer.(9.sınıfım)

  YanıtlaSil
 2. İyi ama sitenizde bazen 1 yukarı1 aşağı yaptığım zaman sadece reklamlar gözüküyor.4 Yıldız...

  YanıtlaSil
 3. Giriş ve sonuçlar çok uzun. 3 pn

  YanıtlaSil
 4. böle bir şey arıyordum

  YanıtlaSil