Hayatımızda Atatürk'ün Fikirlerini Rehber Olarak Kullanmayı Başarabiliyor Muyuz ?

Hayatımızda Atatürk'ün Fikirlerini Rehber Olarak Kullanmayı Başarabiliyor Muyuz ?

Atatürk , Türk milletinin zor günler yaşadığı bir zamanda ortaya çıkarak Türk milletine yeniden dirilişin yolunu açmış büyük bir liderdir . Atatürk kahraman bir asker olmasının yanı sıra çok okuyan , çok sorgulayan , araştıran bir aydın ve düşünce adamıdır da . Onun birçok konuda çağları aşan ve hem günümüze hem de geleceğe ışık tutan fikirleri vardır . Bu fikirleri maalesef birçoğumuz hayatımıza rehber olarak kullanmayı başaramadık .

Atatürk bilime çok önem vermiş ve " Hayatta en hakiki mürşit ilimdir . " demiştir . Bizler ise maalesef bunu anlayamadık ve hayatımıza uygulayamadık . Laboratuvarlarda sabahlamak yerine kahvehanelerden çıkmaz olduk . İlimi kendimize rehber edinmek yerine dini ya da milli duygularımızı istismar edenlerin peşinden koştuk . Atatürk " Ben sporcunun zeki , çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim . " dedi . Biz ise maalesef stadlarda terör estiren izleyiciler , centilmenlik dışı hareketler yapan sporcular olduk . Atatürk " Yurtta barış , dünyada barış . " dedi . Biz ise sağcı - solcu , alevi - sünni , Türk - Kürt gibi ayrımları körükledik ve hiçbir zaman tam manasıyla iç barışı ve huzuru yakalayamadık .

Elbette Atatürk'ü anlayan , onun fikirlerini hayatına rehber edinen insanlarımız da az değil . Bu insanlar bilimin ışığında , vatanını , milletini çok seven ve daima daha ileriye gitmek için çalışan vatandaşlarımızdan başkası değildir .


2 yorum:

  1. Teşekkürler çok yararı dokundu gerçekten teşekkürler tek kelimeyle mü-kem-mel bir yazı olmuş :)

    YanıtlaSil
  2. ödevime yararı dokundu teşekkürler elinize salık

    YanıtlaSil

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...