Değerler Eğitiminin Önemi İle İlgili Kompozisyon

Değerler Eğitiminin Önemi İle İlgili Kompozisyon

Son yıllarda gerek ülkemizde gerekse dünyada değerler eğitimi konusunda bir farkındalık oluşturuldu. Eğitimde çok ileri seviyede olan ülkelere baktığımızda değerler eğitiminin bir yaşam felsefisi, günlük bir rutin haline getirildiğini görmekteyiz. Değerler eğitimi çocuğun ahlaki gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. 


Yeni dünya düzeninde üreten, inovatif bir nesil ve tüm bunların yanında toplumsal duyarlılık sahibi, ahlaki değerlerini bilen geleceğin inşasını kuran bir gençlik yetiştirilmek hedefleniyor.

Çocuk gelişimi ve eğitiminde değerler eğitimi vazgeçilmez olmalıdır. Çocuklara evlerinizde bol bol değerlerini hatırlatan, kavratan etkinlikler, farklı seneryolar oluşturarak istendik davranış değişikliği ile değerlerimizi çocuğun günlük hayatının bir parçası haline getirin.
Özellikle yazılı ifadelerde de değerlerimizi çocuklara aşılayın.

Kompozisyon örneği yazarken, kompozisyon yazarken, değerler eğitimi çerçevesinde doğruluk, dürüstlük, tutumluluk, adap, sevgi saygı, merhamet, hoşgörü, iyiniyet, şeref, onur, yardımlaşma, vatan sevgisi gibi konulardan seçmek çocuk gelişimi ve çocuk eğitimi açısından önemlidir.


Unutmayalım ki yeni eğitim sisteminde sadece üreten, sadece başarı odaklı bir eğitim istenmiyor. Başarı, sorumluluk ve üretim yanında ahlaki, değerlerini bilen kişiler yetiştirmek gerekir. Değerlerini bilen çocuklar hem vatanına, hem insanlığa faydası olacaktır.
Değerler eğitimine önem verelim, eğitimde değerler asla göz ardı edilmemesi gereken bir konusudur.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme