İletişim Formu

John Taylor Gatto- Eğitim: Bir Kitle İmha Silahı Kitabının Tanıtımı


John Taylor Gatto- Eğitim: Bir Kitle İmha Silahı Kitabının Tanıtımı

Bu yazımızda sizlerle John Taylor Gatto'nun Eğitim : Bir Kitle İmha Silahı adlı eserini tanıtmaya çalışacağız .

Milli devletlerin kurulması ve sanayi devriminin ardından hemen hemen her ülkede süreleri farklı bile olsa zorunlu okul eğitimi uygulanmaya başlamıştır . Zorunlu okul uygulaması olumlu ve olumsuz sonuçları ile birlikte tüm dünyayı ilgilendiren bir mesele olarak tartışılmaya devam etmektedir . Günümüzün vazgeçilmez sistemi olan okulların geliştirilmesi ve ortaya çıkan problemlerin giderilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir . Bazı çalışmalar ise zorunlu eğitimin sorunlarının giderilmesinin çözüm olamayacağını asıl çözümün zorunlu okul eğitiminin ortadan kaldırılmasında olduğunu dile getirmektedir .

Bu kitan İvan İllich'in "Okulsuz Toplum" eserinde olduğu gibi Amerika ölçeğinde okulun meşruiyetini sorgulamaktadır . Kitap Mehmet Ali Özkan'ın tercümesi ile Türk okuyucusu ile buluşmuştur . Kitap toplamda on bir bölümden meydana gelmiştir . Genel olarak kitap Amerika'da zorunlu eğitimin ortaya çıkışı , zorunlu eğitimin yol açtığı hasarlar ve bu hasarların giderilmesine yönelik atılabilecek adımları içermektedir .

Kitap ile ilgili olarak geniş bir inceleme için aşağıdaki linke tıklayarak pdf dosyasını indirebilirsiniz . Hepinize iyi okumalar diliyoruz . Kitap ile ilgili yorumlarınızı yazının sonuna ekleyebilirsiniz ...Yorum Gönder

Yorumlarınızı yorumlama biçimini 'Anonim' seçerek isim, mail, adresi vb. yazmak ile uğraşmadan kolayca yayınlayabilirsiniz. Küçük bir teşekkürün bile bizim için çok önemli ve değerli olduğunu unutmayın.