Fuat Sezgin, Bilim Tarihi Sohbetleri Kitabının Tanıtımı ve Özeti - Ders Türkçe

Popüler Yayınlar

Fuat Sezgin, Bilim Tarihi Sohbetleri Kitabının Tanıtımı ve Özeti

    0

Fuat Sezgin, Bilim Tarihi Sohbetleri Kitabı İle İlgili Bilgi

Bu kitap dünyaca ünlü ilim adamlarımızdan Fuat Sezgin İle çeşitli zamanlarda yapılan röportajlardan oluşmaktadır . Bu röportajlarda Fuat Sezgin İslami ilimler , ülkemiz ve kendi hayatı ile ilgili düşüncelerini paylaşmakta . Cumhurbaşkanımızın Amerika aslında müslümanlar tarafından keşfedildi açıklaması Fuat Sezgin'in düşüncelerine dayanmaktadır .

Üstad bu kitaptaki röportajlarından birinde günde yaklaşık 17 saat çalıştığını ve Arapça'yı 6 ay gibi çok kısa bir sürede öğrendiğini anlatıyor . Fuat Sezgin'in kurmuş olduğu İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nde kaynaklardan derlenen Müslüman bilim adamları tarafından yapılmış yaklaşık 800 adet teknolojik alet sergilenmektedir . Fuat Sezgin bu müzenin kuruluş amaçlarından birisinin de Türklerin Batı karşısındaki aşağılık duygusundan kurtulmasını sağlamak olduğunu dile getiriyor . Fuat Sezgin'e göre bilimsel gelişme tüm medeniyetlerin ortak çabaları ile ortaya çıkmıştır ve onu yalnızca Batı'ya mal etmek büyük bir yalnışlık ve tarafgirliktir .

Fuat Sezgin'e göre İslam bilime çıkar olarak yaklaşmamış , ilim öğrenmek amacıyla yaklaşmıştır . Bu sebeple de her müslüman bilim adamı onlarca talebe yetiştirmiştir . Bu eser ile ilgili daha geniş açıklama için aşağıdaki linke tıklayarak inceleme yazısını indirebilirsiniz .

Hiç yorum yok:
Write yorum

YORUMLARINIZI YORUMLAMA BİÇİMİNİ "ANONİM" SEÇEREK İSİM, MAİL ADRESİ VB. YAZMAK İLE UĞRAŞMADAN KOLAYCA YAYINLAYABİLİRSİNİZ. KÜÇÜK BİR TEŞEKKÜRÜN BİLE BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN...

© 2014 Ders Türkçe. Designed by Bloggertheme9
Powered by Blogger.