Fuat Sezgin, Bilim Tarihi Sohbetleri Kitabının Tanıtımı ve Özeti


Fuat Sezgin, Bilim Tarihi Sohbetleri Kitabı İle İlgili Bilgi

Bu kitap dünyaca ünlü ilim adamlarımızdan Fuat Sezgin İle çeşitli zamanlarda yapılan röportajlardan oluşmaktadır . Bu röportajlarda Fuat Sezgin İslami ilimler , ülkemiz ve kendi hayatı ile ilgili düşüncelerini paylaşmakta . Cumhurbaşkanımızın Amerika aslında müslümanlar tarafından keşfedildi açıklaması Fuat Sezgin'in düşüncelerine dayanmaktadır .

Üstad bu kitaptaki röportajlarından birinde günde yaklaşık 17 saat çalıştığını ve Arapça'yı 6 ay gibi çok kısa bir sürede öğrendiğini anlatıyor . Fuat Sezgin'in kurmuş olduğu İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi'nde kaynaklardan derlenen Müslüman bilim adamları tarafından yapılmış yaklaşık 800 adet teknolojik alet sergilenmektedir . Fuat Sezgin bu müzenin kuruluş amaçlarından birisinin de Türklerin Batı karşısındaki aşağılık duygusundan kurtulmasını sağlamak olduğunu dile getiriyor . Fuat Sezgin'e göre bilimsel gelişme tüm medeniyetlerin ortak çabaları ile ortaya çıkmıştır ve onu yalnızca Batı'ya mal etmek büyük bir yalnışlık ve tarafgirliktir .

Fuat Sezgin'e göre İslam bilime çıkar olarak yaklaşmamış , ilim öğrenmek amacıyla yaklaşmıştır . Bu sebeple de her müslüman bilim adamı onlarca talebe yetiştirmiştir . Bu eser ile ilgili daha geniş açıklama için aşağıdaki linke tıklayarak inceleme yazısını indirebilirsiniz .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme