‘’ Düşen Bir Çığda Hiçbir Kar Tanesi Kendisini Olup Bitenden Sorumlu Tutmaz.’’ Özdeyişi İle İlgili Duygu Ve Düşüncelerinizi Açıklayınız

‘’ Düşen  Bir Çığda Hiçbir Kar Tanesi Kendisini Olup Bitenden Sorumlu Tutmaz.’’ Özdeyişi İle İlgili  Duygu Ve Düşüncelerinizi Açıklayınız.

İnsan sosyal bir varlık olduğu için toplum ile birlikte yaşar . Bunun için de içinde yaşadığımız topluma karşı sorumluluklarımız vardır . Bu sorumlulukları da yerine getirmemiz gerekir . Başımıza  bir  kötü olay geldiğinde ,  toplum içinde bir yozlaşma gördüğümüzde hiç kimse bu durumda kendini suçlamaz .

Aslında burada suçlu olan tek bir kişi değildir, hepimiz suçluyuzdur . Çünkü hepimiz zamanında yerine getirmediğimiz sorumluluklardan dolayı bu dertleri yaşıyor olabiliriz . Örneğin;  yetişkinler yeni nesil için şunları söyler : Yeni nesil çok değişik , gençlik bozuluyor gibi birtakım sözler sarf edilir . Aslında burada suç sadece gençliğin değil, o gençliği bu hale getiren biz yetişkinlerin sorumsuzluğudur . Yani bir  olayda sadece bir kişi sorumlu değildir , hepimiz sorumluyuzdur . Örneğin; şu magazin programları izlenmesin, milletin ahlakını bozuyor gibi laflar söyleriz. Ama biz o magazin programlarını izlemesek onları takip etmesek, o programlar zaten reyting düşeceği için kendiliğinden ortadan kalkacaktır .

İşte biz kendi elimizle izlemeye devam ettiğimiz için  de önce hepimiz kendimizi sorumlu tutmalıyız . Yani  o programları izlememeliyiz . Gençlere de bu yönde olumsuz örnek olmamalıyız ve toplumu daha bilinçli kesim haline dönüştürmeliyiz .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme