Okumanın Faydaları Nelerdir ?

Okumanın Faydaları Nelerdir ?

Okumak hoşça vakit geçirmek ve öğrenmek için yapılan faaliyetlere verilen addır. Kitap , dergi ya da gazete gibi basıl yayınları okumak bize çok büyük katkılar sağlar . Kitap okumanın yararlarını şu şekilde sıralayabiliriz :

1. Tecrübe Kazanmamızı Sağlar : Hayatta o kadar çok durum vardır ki bunların tamamını öğrenmemiz için hepsini yaşamamız gerekir ancak bu pek de mümkün değildir . İşte kitaplar başımızdan geçmemiş birçok durum hakkında bilgi sahibi olmamızı sağlayan eşsiz kaynaklardır . Kitaplar sayesinde insanların tecrübelerinden faydalanırız ve bu tecrübeler bize ışık olur .


2. Arkadaşlık : İnsanlar sıkıntılarını, dertlerini , mutluluklarını kısacası her şeyini paylaşabileceği arkadaşlar arar . Kitaplar bizim bu ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek o kadar güzel arkadaştırlar ki hiç sıkılmazlar, ne zaman istersek yanımızda olurlar ve biz bıkana kadar yanımızdan ayrılmazlar . Yani kitaplar bizden hiçbir şey istemez ama bize sürekli verirler .

3. Dinlenme : İnsan kitap okurken günlük sıkıntılarından , dertlerinden uzaklaşır ve başka diyarlara bir yolculuğa çıkar . Bu durum bizim rahatlamamızı ve dinlenmemizi sağlar . Montesquie “ Çeyrek saatlik bir okumanın gideremediği bir üzüntüm olmamıştır.” sözü ile kitapların insanları dinlendirme ve rahatlatma yönünü çok güzel bir şekilde ifade etmiştir .

4. Zamanı Değerlendirme : İşlerimizden artan kalan zamanlarda neler yapabiliriz ? Televizyon seyretmek , yatmak ya da daha bir sürü şey . Ebette bunların da faydaları inkar edilemez ancak yine bize en çok katkı sağlayacak olanı kitap okumaktır .

İşte tüm bu nedenlerden dolayı kitap okumak hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmalıdır . Dünyayı tanımak , hoş vakit geçirmek ya da kendimizi geliştirmek … Amacımız ne olursa olsun en büyük yardımcımızın kitaplar olduğunu unutmayalım .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme