‘’Sokak Çocukları Diye Bir Şey Yoktur, Sokaklar Çocuk Doğurmaz.’’ Sözü İle İlgili Deneme Yazınız .

‘’Sokak Çocukları Diye Bir Şey Yoktur, Sokaklar Çocuk Doğurmaz.’’ Sözü  İle İlgili Deneme Yazınız .

Çocuklarımız , evlatlarımız  dünyanın en masum varlıklarıdır.  Hayatı en güzel şekilde ve çocukça yaşamak onların  en tabi hakkıdır. Hayata anlam katan , hayatımızın neşesi olan nadide çiçeklerimizdir onlar . Dünyaya genel olarak baktığımızda ne yazık ki  kimi çocuklarımız hak ettiği değeri çeşitli nedenlerden dolayı görememektedir .  Çünkü kimi çocuklar sokaklarda yaşamakta, karnını doyurmak için çeşitli zorlu işlerde çalışmaktadır .

Kimi çocuklarımız ise akılları ermediği için  , kötü insanların tuzaklarına  düşmekte ve böylece hayatları kararmaktadır . Dışarıdan bakan insanlar belki sokak çocuğu diye onlara lakap takabilir fakat yukarıdaki sözde de söylenildiği gibi sokak çocuğu diye bir şey yoktur,  çünkü sokaklar çocuk doğurmaz .  O çocukların, o yetim ve öksüz yavruların, o terk edilmiş  yavrularımızın nasıl sokaklarda yaşam mücadelesi verdiğini  ne acılar çektiğini anlayamayız belki . Çünkü bunu ancak yaşayan bilir .  Çocukların bunda hiçbir günahı yoktur . Çünkü onların  terk edilme nedenini, nasıl ve ne şekilde bu durumlara düştüğünü bilmeden onlara ön yargılı bir tutum içinde yaklaşmamalıyız  Onları sevmeliyiz, koşulsuz sevmeliyiz ki o canlarımızı da topluma katalım ve sağlıklı  bir birey olarak yaşamlarını sürdürmelerine yardımcı olalım  . Çünkü  tüm çocukların  iyi bir yaşama , iyi bir hayata sahip olma hakkı vardır . Onların neden sokaklarda yaşamak zorunda olduğunu, anne ve babaların neden onlara bakamadığı da iyi araştırılmalıdır. Çünkü istisnalar dışında hiç bir anne, hiç bir baba çocuğunu sokaklara bırakmaz ve onun zorluklar çekmesine, acılar çekmesine göz yummaz. Anne ve balara da bu durumda ön yargılı yaklaşılmamalıdır. O çaresiz annelerin , baların elinden tutulmalı, onlara kalacakları, barınacakları yerler verilmelidir.  İş verilmeli ve bir işte çalışılması sağlanmalıdır aile büyüklerinin. Çocukların da mutlu ve huzurlu bir şekilde okullarına, eğitim yuvalarına kavuşması ve çocukluğunu yaşaması sağlanmalıdır.

Lütfen onlara sahip çıkalım. Belki  o çocukların kimi  anasız kalmıştır kiminin de hiç kimsesi kalmamıştır.  Onun için öyle kolayca insanları etiketlemeyelim ve onlara yani canlarımıza sahip çıkalım. .

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme