İnsanların Bitmek Bilmeyen Maddi İhtiyaçları Dini Yaşantılarını Nasıl Etkiler?


İnsanların  Bitmek Bilmeyen  Maddi İhtiyaçları Dini Yaşantılarını Nasıl Etkiler?

İnsan olarak ne yazık ki gözümüz bir türlü doymaz. Çünkü devamlı fazlasını isteriz ve bu isteklerimiz de hiç bitmez. Önce iyi bir işimiz olsun, iyi bir kazancımız olsun isteriz. Evimiz, arabamız olsun isteriz. Onlara sahip olunca da daha yenisini ve daha  iyilerini istemeye başlarız. Var olanla yetinmeyi bilmeyiz. Çünkü gözümüz doymaz. Sevgili Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa’da bu konu ile ilgili şunu söylemiştir:  İnsanoğluna bir dünya dolusu altın veriniz,  bir ikincisini de ister.’’

Gerçekten de böyledir. Çünkü insanoğlunun gözü doymaz. Bitmek bilmeyen bu maddi ihtiyaçlar dini yaşantılarımızı da  olumsuz etkiler. Dünya malına kanmaktan, dünya malı ile meşgul olmaktan ibadetlerimizi yapamayız, dini görevlerimizi hakkı ile yerine getiremeyiz. Böyle olunca da manevi  değerlerden uzaklaşmaya  başlarız ve sadece maddi gereksinimler bizim gözümü doyurmaya başlar. Bunların olmaması için de dinimizi, dini vazifelerimizi asla ihmal etmemeliyiz.  Gerektiği kadar dünya için çalışmalıyız, daima  da ahiret için çalışmaya gayret etmeliyiz. Yine Peygamber Efendimiz’in dediği gibi ‘’ Hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için, yarın ölecekmiş gibi de ahiret için çalışmalıyız.’’ Dünyevi zevkler bizi Allah sevgisinden, Peygamber sevgisinden uzaklaştırmamalıdır.

Tam aksine dünyanın geçici olduğunu düşünüp daha çok inançlarımıza yönelmeliyiz ve inancımızı hakkı ile yerine getirerek huzuru bulmalıyız. Çünkü huzur İslamdır, huzur  insanca yaşamaktır, huzur merhametli ve sevgi dolu olmaktır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme