Bir Ülkenin Kalkınmasında O Ülkenin Zengin Olması Yeterlidir Konulu Münazara Yazınız.

Bir Ülkenin Kalkınmasında O Ülkenin  Zengin Olması Yeterlidir Konulu Münazara Yazınız.

Her ülkenin gelişmişlik düzeyi birbirinden farklılık gösterir. Kimi ülkeler kurulduğu yer bakımdan, jeopolitik bakımdan, yeryüzü şekilleri bakımından, iklim bakımından elverişli topraklarda kurulmuştur fakat bunlardan faydalanacak ekonomik gücü yoktur. Kimi ülkelerde elverişsiz topraklarda kurulmuştur. 

Bir ülke elverişsiz  topraklar üzerinde kurulmuş olsa bile parası ile  her şeyi yapabilir. Örneğin; ulaşımın güç olduğu yerlerde ulaşımı daha kolay hale getirmek için çaba gösterir, çalışır ve bunun için ulaşıma gerekli olan yatırımı yapar. Böylece elverişsiz olanı bile elverişsiz hale getirebilir. Yeter ki paran olsun, yeter ki ekonomik gücün yüksek olsun. Bir ülkenin kalkınmasında o ülkenin zengin olması yeterlidir. Çünkü bir ülke maddi açıdan zengin olduğu zaman  ülkesini dünyanın en süper gücü haline getirebilir.  Yeter ki sermayen olsun. Güçlü bir ekonomi olmadığı zaman o ülkede eğitim ve öğretim de güçlü olmaz. Çünkü verilen eğitim ve öğretim de niteliksiz olur. Paran varsa istediğin teknolojik aleti ülkene getirirsin. Ülkenin gelişmesi için  beyin göçü alırsın.

Ülkene gelen bilim insanları onlara verilen imkanlar sayesinde o ülkeyi daha da kalkındırır ve güçlendirir. Yani bir ülkenin kalkınmasında  zenginlik, maddi güç çok ama çok önemli bir yere sahiptir.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme