Çocukluk Hakkında Kompozisyon Yazınız.


Çocukluk Hakkında Kompozisyon Yazınız.

İnsanın en masum yılları, saf ve temiz yılları çocukluk yıllarıdır. Doğruluğun, güvenin ve temiz bir kalbin bozulmadığı yıllardır çocukluk yılları. İnsan geriye dönüp şöyle baktığında keşke hep çocuk kalsaydım diyor bazen. Çünkü çocukluk dönemi kadar aydınlık ve  güzel  günler olmuyor her zaman.  Çocuklar her zaman çocukluğunu doya doya yaşamalıdır ve onların yaşama özgürlüğü,  eğlenme, barınma ihtiyacı, sevme, sevilme, ilgi görme gereksinimleri ellerinden alınmamalıdır.

Tüm çocuklar savaştan uzak olmalı ve hiçbir çocuk acı içinde büyümemelidir. Çocuklar mutlu ailelerde büyümeli, çocuğuna iyi bakamayacak anne ve babalar da kesinlikle çocuk yapmamalıdır. Çünkü yapılan hataların bedelini, onların  o masum  bakışları, o masum yürekleri ödememelidir. Bunun için çocukluk yılları güzel geçirilmelidir. Onlar sevgi ile büyümeli, saygıyı öğrenmeli ve yaşamalıdır.  Gelecek nesillerin temeli çocuklukta atılır. Gelecek nesillerin erdemli, ahlaklı ve bilgili olunması isteniyorsa çocuklar çok iyi yetiştirilmeli ve onlara çok güzel erdemler çocukken öğretilmelidir. Bu konuda aileler onlara model olmalı, güzel ahlakı onlara yaşatmalı ve onların  mutlu olmasını sağlamalıdır. Çocukların yaşama hakkı ellerinden alınmamalıdır. Onlara paylaşma öğretilmeli, birlik ve beraberlik öğretilmelidir.

Bencil,  kibirli, insanlara yüksekten bakan çocuklar yetiştirilmemelidir. Çocuklara merhamet edilmeli ve onların da ilerde merhametli olması için onlar çok iyi yetiştirilmelidir. Çünkü onlara küçük yaşta ne verirlerse hemen alırlar, çünkü onlar müthiş bir anlama ve algılama kapasitesine sahip küçük meleklerdir.

2 yorum:

Deneme