Milli Mücadele Yıllarındaki Yararlılık Gösteren Çocuk Kahramanlar Hakkında Bilgi Veriniz.


Milli Mücadele Yıllarındaki Yararlılık Gösteren Çocuk Kahramanlar Hakkında Bilgi Veriniz.

Milli Mücadele yıllarında  sadece yetişkinler değil, çocuklar da vatanın kurtulması için, vatan birliği  bütünlüğü, bağımsızlığı için ellerinden gelen her türlü fedakarlıkları yapmışlardır. Çocuk kahramanlar  çok büyük görevler yapmışlardır ve vatan uğrunda hayatlarını kaybedenler olmuş, gazi kalanlar olmuştur. Şimdi bu kahramanların kimler olduğuna kısaca göz gezdirelim:

*Şekerci Ökkeş:  Fransızlar yurdumuza geldiği zaman Ermeniler onlardan aldığı güçle  milletimize daha çok saldırmaya başladı. Bunu görenlerden biri de Şekerci Ökkeş’ti. Şekerci Ökkeş savaş bitene kadar, muharebelerde hep savaşın önünde yer aldı ve korkmadan düşmanla çarpıştı. Antep Savunmasına  katıldı, Şam’daki savaşlarda yer aldı ve 16 yaşında hayatını kaybetti.

* Etlioğlu  Ahmet Duran: Ahmet Duran ve genç ve atılgan bir kahraman olduğu için savaşın hep önlerinde yer alıyordu. Savaşın ilk günlerde düşman tarafından gelen kurşunla ayak topuğundan yaralanan Ahmet Duran , arkadaşları tarafından  hastaneye götürülmüştür. Savaş bittiği zaman Gazi Mustafa Kemal tarafında çağrılarak kendisine  İstiklal Madalyası takılmıştır.
* Çuhadar Ali: Çuhadar Ali de Kurtuluş Savaşı’nın önemli çocuk  kahramanlarındandır. Kahramanmaraş’ı ele geçirmek isteyen Ermeniler iki Türkü öldürmüştü. Çuhadar Ali de bunun intikamını almak için Ermen çetesinde yer alan iki kişiyi öldürdü ve birini yaralayarak onlardan intikamını aldı. Çuhadar Ali 17 yaşında şehit oldu.
* Fındıklıoğlu  İbrahim: Fransızlara karşı  mücadele etmiş ve babasına yardım etmiştir.  Başından aldığı şarapnel parçası ile  ağır yaralanmış ve daha sonra kan kaybından şehit olmuş, Hakkın rahmetine kavuşmuştur. 19 yaşında şehit olduğu  söylenir.
* Sait Yalçın: Maraş ve Antep savunmasında yer almıştır. Kurtuluş Savaşı kazanıldıktan sonra   kendisine Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından İstiklal Madalyası verilmiştir.
* Kısakürekzade Şahap: Fransız Başkanı o yıllarda Türk bayrağının kaleden indirilmesi gerektiğini söylemişti.  Şahap’ın babası da bu konu ile ilgili bir beyanname hazırlamıştı. Şahap da bu beyannameyi her yere  dağıttı ve bayrak olayının içinde yer alarak büyük bir  görev üstlenmiştir.

* Bombacı Ahmet: Savaşın en çetin, en şiddetli zamanlarında kalede görev yapan askerlere erzak taşımış ve onlara yardım etmiştir. Ermeni sığınaklarının yok edilmesi için çaba göstermiş ve  ve bu sığınakların el yapımı bombalar ile  yıkılmasına katkı sağlamıştır. Bombacı Ahmet de 17 yaşında hayatını kaybetmiştir.


0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme