‘’Çalışan Dağlar Aşar, Çalışmayan Düz Yolda Şaşar.’’ Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız

‘’Çalışan Dağlar Aşar, Çalışmayan Düz Yolda Şaşar.’’ Atasözü İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

İnsanı diğer insanlardan ayıran en önemli fark  ona akıl verilmiş olmasıdır. İnsan kendi aklını  kullanarak  başarılı da olur, başarısız da olur. Çalışan insan, amaçları olan insan yaşamdan her zaman zevk almaya  bakar ve mutlu olmak için devamlı çalışılması gerektiğini düşünür. Çalışan insan karşısına çıkan her  türlü engeli geçmek için mücadele eder, zorluklar karşısında  çözüm yolları bulmaya çalışır ve eninde sonunda hedefine ulaşır. 

Çalışmayan insan  ise en basit sorunların bile  üstesinden gelemez  ve yolda kalır.  Çünkü çalışmayan kimsenin bir amacı yoktur, hayatla ilgili umudu yoktur ve en basit işlerde  ne yapacağını, bir soruna nasıl bir  çözüm getireceğini bilemez. Çünkü aklını iyi kullanmamıştır ve  aklını boş işlere harcamıştır. Onun içindir ki  ‘’Çalışan dağları aşmış, çalışmayan düz yolda şaşmış ‘’ denilmiştir.  Çalışan insan aynı zamanda başkalarının fikirlerine önem veren, bilmediği konularda daha deneyimli kişilerden yeni şeyler öğrenen kişilerdir. Onun içindir ki danışan ve çalışan kişiler her zaman başarılı olur ve mutlu olur. Bunun için  çalışıp dağları aşalım,  tembel kimseler olmayalım.

Bu atasözünün aslı “Danışan dağları aşmış, danışmayan düz yolda şaşmış.” şeklindedir. Yani hangi işi yaparsak yapalım başka insanların da fikirlerini almak, farklı düşünceleri de dinlemek bizi başarıya götürür.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme