23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 


23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


 23 Nisan Ulusal Egemenlik Ve Çocuk Bayramı  hem ülkemizin çocukları için hem de dünya çocukları için çok önemli ve anlamlı bir gündür.  23 Nisan 1920 yılında  Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Millet Meclisi açılarak egemenlik millete ait olmuştur. Egemenlik demek, yönetme yetkisi demektir. Egemenlik demek yönetme yetkisinin  ulusa yani millete ait olması demektir.

 

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu  Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ülkenin bağımsızlığı ve milletin egemenliği için hayatı boyunca çok çalışmış ve çok mücadele etmiştir.  Mustafa Kemal Atatürk 19 Mayıs 1919 tarihinde Samsun’dan yola çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır. Samsun’dan Amasya’ya, Amasya’dan Erzurum’a ve  Sivas’a gelmiştir. Bu şehirlerde vatanı kurtarmak ve büyük kararlar almak için çeşitli kongreler ve toplantılar yapmıştır. Amasya Genelgesi, Erzurum Kongresi, Sivas Kongresi gibi.

 

Vatanımın dört bir tarafından gelen milletvekilleri (temsilciler) Ankara’da 23 Nisan 1920 tarihinde toplanmışlardır.  Böylece  de büyük meclisimiz, yani Türkiye Büyük Millet Meclisi açılmış olup  Kurtuluş Savaşı ile ilgili tüm kararları alınmıştır. İlk Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması ile egemenliğin millete ait olduğu kabul edilmiştir. Vatan düşman işgalinden temizlenmiştir. 23 Nisan 1920 tarihi milletin yönetme yetkisini kullanmaya başladığı gündür. Yani bugün milli egemenlik bayramıdır.


23 Nisan  dünyada kutlanan ilk çocuk bayramı olması açısından da ayrı bir öneme sahiptir. Yüreği çocuk sevgisi ve vatan sevgisi ile dolu olan büyük komutan Gazi Mustafa Kemal bu anlamlı ve özel günü çocuklara bayram olarak hediye etmiştir. Çocuklara bayram olarak hediye edilen bu güzel ve özel gün çocuklar için çok büyük bir öneme sahiptir.

 

Çünkü yarınlarımız çocuklarımız ve onların yapacaklarıdır. Her 23 Nisan günü geldiği zaman içimizi sevinç ve mutluluk kaplar. Biz yetişkinler bile bu günde çocuklar gibi şen ve şakrak oluruz. Sınıflar ve okullar ay yıldızlı al bayrağımız ile Atatürk resimleri, İstiklal Marşı görselleri ile, balonlarla ve daha bir çok çeşit desenlerle süslenir ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı anlamlı bir şekilde kutlanmış olur. 

Önceden dünya çocukları ülkemize gelir ve kendi ülkelerinin danslarını, şarkılarını, türkülerini, bizim türkülerimizi, danslarımızı ederdi. Çocuklarımız bir çiçek gibi rengarenk olur ve bu günde çok mutlu olurdu. Yabancı misafirler evde ağırlanır ve günlerce misafir edilirdi. Bu yıl virüsten dolayı bunlar yapılamamış olsa da umudumuzu kaybetmemeliyiz ve gelecek yıla bunları yapacak düşüncesi ile umutlu ve mutlu olmaya devam etmeliyiz.


Korona virüsten dolayı bu yıl bayramı okullarımızda sınıflarımızda kutlayamayacak olsak da bu geleneğimizi, bu milli bayramımızı evlerde kutlamaya devam etmeliyiz. Evimizin camlarına Türk bayraklarını, Atatürk resmini, balonları ve çeşitli süslemeleri asarak bayramı sevinçle kutlamalı ve bu özel günde çocuklarımıza özel bir armağan almayı da unutmamalıyız. Unutmayalım ki çocuklarımız geleceğimizi emanet ettiğimiz yarınlarımız, genç fidanlarımızdır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme