Kıskanç Olmamak İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Kıskanç Olmamak İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


İnsanın içini yiyip bitiren, en çok da kişinin kendine zarar vermesine neden olan kötü duygulardan biri de kıskançlıktır. Kıskançlık etrafındaki her şeyi yakar , yıkar ve küle döndürür.  Kıskançlık doğaldır. Normal düzeyde kıskançlık  kişiye zarar vermezken başkalarının her şeyini kıskanan, insanların mutluluğuna göz diken ve  başkalarının mutlu olmasını istemeyen aşırı kıskanç insanlar hem kendilerine zarar verir hem de çevresindeki insanlara olumsuz enerji yayar.
Çok fazla kıskanan insanlar aslında kendine güveni olmayan kimselerdir. Çünkü böyle kimselerde diğer insanların kendilerinden üstün olma düşüncesi hakimdir. Kıskançlığı sadece aşk, eşler arası kıskançlık olarak düşünmemek gerekir. Kendine güvenmeyen, kendini yeterince tanımamış olup özüne bakmayan ve  kendini yetersiz hisseden kimseler başkalarının başarısını, mutluluğunu kıskanır fakat eline kötü duygudan başka hiçbir şey geçmez. Çünkü kıskançlık kişinin sağlığını bozar ve kıskanç kişinin ruh hali darmadağın olur. 


Kıskançlık kontrol  altına alınmadığı zaman çok büyük felaketlere neden olabilir. Kıskanmak yerine örnek almayı denersek daha üretken, daha başarılı ve daha mutlu olabiliriz. Mesela başarılı insanı tebrik etmesini ve bunu kibar bir şekilde ona ifade etmesini bilmeliyiz, ama içten tebrik etmeliyiz, samimi ve gerçek…


Başka insanların çalışmasını, zaferlerini stres yapmak yerine o kimselerin başarısını dikkate incelemeliyiz ve öğrenmeliyiz. Kıskanmak yerine yardımcı olmalıyız, sevmeliyiz, sevilmeliyiz ve yardımsever olmalıyız, dayanışma içinde hareket etmeli ve insanların işlerinim bir ucundan da biz tutmalıyız. Kendi işlerimize de özen göstermeliyiz ve yaptığımız işin kaliteli ve topluma faydalı olmasına dikkat etmeliyiz. 


Çalışmalıyız, emek etmeli, alın teri dökmeliyiz. Başarılı insanlara gıpta etmeliyiz ve biz de onlar gibi kendi ayaklarımızın üstünde durmak ve dünyaya faydalı olmak için kıskanmak yerine üretmeyi denemeliyiz. Kıskanmak yerine tebrik etmesini, kötü duygular yerine temiz, saf, insani duyguları benimsemeliyiz. İşte tüm bunları yaptığımız sürece de insan olabilmenin vasfına ermiş oluruz.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme