Eğitimde Oyun İle İlgili Kompozisyon Yazınız.

 

Eğitimde Oyun İle İlgili Kompozisyon Yazınız.


Eğitim, belli bir bilim dalında , belli bir konuda bilgi ve beceri kazandırma, yetiştirme ve geliştirme işidir. Eğitim ve öğretim bir toplumun gelişmesinde en önemli  etkendir. Bugün dünya genelinde ki gelişmiş ülkelere baktığımızda o ülkelerin eğitim ve öğretime ne kadar çok önem verdiklerini, görürsünüz. Çünkü o ülkelerin çocuklarına verilen eğitim sadece kitapla sınırlı kalınmamış, yaparak yaşayarak eğitim verilmiştir. Bu da elbette oyunlar sayesinde olmuştur ve bu oyunlar da eğitici de oyunlardır. Bugün Finlandiya'nın eğitim sisteminin ne kadar harika olduğuna baktığımızda eğitimde oyunun  çok etkili olduğunu bu ülkelerin eğitim sisteminde görebiliriz.


 Eğitimin vazgeçilmez parçalarından biri ise oyundur. Özellikle çocuklar için çok ayrı bir öneme sahip olan oyunlar, çocukların gelişimi üzerinde son derece etkili ve geliştiricidir. Oyun, eğitimin temel yapı taşlarından birisidir. Çünkü oyunlar sayesinde etkili ve pekiştirici öğrenme olur.  Bireyin kendini anlatabileceği en etkili yol oyundan geçer. Çocuklar ile  oyunlar oynanarak onun hangi psikolojide olduğunu, bize neler anlatmak istediğini uzmanlar eğitimdeki teknikler ile çok iyi anlar ve çocuğun ne durumda olduğu, neler yapmak istediği de oyunlar sayesinde ortaya çıkar. Çocuk oyun sayesinde duygularını dışa vurur, rahatlar, sıkıntılarını sütünden atar ve bir güzel ruhsal boşalma ve rahatlama sağlar aynı zamanda.


Çocuğun hem fiziksel, hem psikomotor hem de duygusal gelişimini olumlu yönde etkileyen eğitici oyunlar çocuklara çok faydalı olur. Örneğin;  eşleştirme kitapları, yapbozlar, lego oyunları, satranç vb gibi oyunlar çocukların zekasını geliştirir, odaklanmasını geliştirir, ve onların zihinsel ve  mantıksal açıdan da gelişmesine katkıda bulunur. Çocukların hayal gücünü geliştirmek, onları gerçek yaşama hazırlamak, çocukluğunu yaşamak için onlara verilecek en güzel armağan onlar ile vakit geçirmek ve onlara eğitici oyunlar sağlayabilmektir. 


Sadece zeka oyunları değil, bir çocuğun okulda arkadaşları ile, komşu çocukları ile oynadığı sokak oyunları da onların fiziksel, sosyal ve duygusal becerilerine ve gelişimlerine katkı sağlar. Oyun sayesinde çocuğa binlerce şey öğretilebilir. Örneğin; yardımlaşma, dayanışma, iş birliği içinde hareket edebilme, empati, kurabilme ve daha çok sayıda beceri kazandırabilir. Drama yöntemi ile de çocukların ruh halleri oyun sayesinde ortaya çıkarılabilir.


Yetişkinler çocuklarına mutlaka vakit ayırmalı ve onlar ile kaliteli vakit geçirerek güzel oyunlar oynamalıdır. Çocukların mutlu olması için, hafızalarının güçlü olması, kelime hazinelerinin gelişmesi ve toplum içinde kendilerini daha iyi ifade edebilmesi için mutlaka oyuna zaman ayrılmalı ve hayatın tadı ve anın güzelliği de kaçırılmamaya çalışılmalıdır.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme