“Herkes Ulusal Görevini Ve Sorumluluğunu Bilmeli, Memleket Meseleleri Üzerinde O Düşünceyle, Düşünüp Çalışmayı Görev Edinmelidir.” Atatürk’ün Bu Sözü İle İlgili Bir Kompozisyon Yazınız.

 

“Herkes  Ulusal Görevini Ve Sorumluluğunu Bilmeli, Memleket Meseleleri Üzerinde  O Düşünceyle, Düşünüp Çalışmayı Görev Edinmelidir.” Atatürk’ün Bu Sözü İle İlgili Bir Kompozisyon Yazınız.


 Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk vatanına ve milletine bağlılığı ile, sevgisi ile diğer dünya liderlerinde örnek olmuş büyük bir insandır.  Atatürk milletinin her bir ferdinin ulusal görevini  yerine getirmesini istemiştir. Vatana ve millete bağlılık, cumhuriyete ve demokrasiye sahip çıkmak, vatanın ilerlemesi ve kalkınması için her türlü çalışmayı yapmak ve ilim ve fen yolunda ilerleyerek yolumuza devam etmek bizim en büyük  ulusal görevlerimiz olmalıdır. İnsan haklarına saygı, adalet, eşitlik, özgürlük ve bağımsızlık olmazsa olmazlarımızdan olmalıdır.

 

Vatan toprakları üzerinde yaşayan herkes memleket meseleleri üzerine kafa yormalıdır. Ülkemizi  dünya ülkeleri arasında en iyi konuma getirmek için ilk olarak kendi içimizde güçlü olmalıyız. Bunun için de devlete çok büyük görevler düşer. Devlet işi olmayan insanlara iş vermeli, açta, açıkta kalanlara yardım etmeli, zor durumda olanların elinden tutmalı ve o kimselerin de  ulusal görevlerini yerine getirmesini sağlamalıdır. Maddi imkanı olmayan bir kimsenin ulusal görev, memleket meselesi gibi bir kaygısı da olmaz. Çünkü o kimse ya da kimselerin ilk olarak temel gereksinimlerinin karşılanması gerekir.

 Maddi sıkıntılar çözüldükten sonra  insanlar bilinçlendirilmeli, nitelikli eğitime tabi tutulmalı ve her bir insanımız bilinçli, vatansever, memleketin geleceği için  fikirler üreten, aydın düşüncelere sahip olan kimseler olmalıdır. Böylece vatanımız, ülkemiz daha gelişmiş ve daha kalkınmış bir ülkeye dönüşür. Her insan eğitimli ve bilinçli olduğu zaman üzerine düşen sorumlulukları en iyi bir şekilde yerine getirir ve memleketi için elinden gelen her türlü fedakarlığı yapar. Yeter ki insanlarımızın işi olsun, yeter kimse açta açıkta kalmasın, yeter ki insanların temel gereksinimleri karşılansın. İşte tüm bunlar olduğu zaman vatanı için elinden gelen her şeyi yapan bir nesil ortaya çıkar.

0 Comments:

Yorum Gönder

Deneme